Իրանը հույս ունի, որ մոտ ապագայում կկարողանա ռուսական գազի մատակարարումներ սկսել Ադրբեջանի միջոցով, «Գազպրոմի» հետ կապված գրեթե բոլոր հարցերն արդեն լուծված են։ Այս մասին TASS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանում Իսլամական Հանրապետության դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Մենք հույս ունենք, որ դա տեղի կունենա մոտ ապագայում։ Մենք այժմ բանակցություններ ենք վարում «Գազպրոմի» հետ և գրեթե բոլոր հարցերն արդեն լուծված են։ Բայց մենք պետք է ընդհանուր լեզու գտնենք գնի վերաբերյալ։ Եթե այս հարցը նույնպես լուծվի, ապա ամեն ինչ կգործարկվի», - նշել է նա՝ պատասխանելով հարցին։
Ավելի վաղ ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը Ռուսաստանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 18-րդ նիստի ընթացքում հայտարարել է, որ ռուսական գազի առաջին մատակարարումներն Ադրբեջանի տարածքով գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքով կսկսվեն արդեն 2025 թվականին, ծավալը կկազմի տարեկան մինչև 1,8 միլիարդ խորանարդ մետր։

Iran hopes to begin receiving Russian natural gas via Azerbaijan in the near future, Iranian ambassador to Moscow Kazem Jalali said in an interview with TASS, the latter reports.
"We hope this will happen soon. We are currently negotiating with Gazprom, and almost all issues have been resolved. But we need to find common ground on the price. If this issue is resolved as well, then everything will be set in motion," Jalali said.
Earlier, Russian Energy Minister Sergey Tsivilev said that the first deliveries of Russian natural gas to Iran via Azerbaijan's existing infrastructure will begin as early as 2025, at a volume of up to 1.8 billion cubic meters per year.