2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի սարսափելի իրադարձություններից ի վեր մենք ականատես ենք եղել Ավստրալիայի հրեական համայնքի դեմ մի շարք սարսափելի հակասեմական հարձակումների, հայտարարել է Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«2024 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Սիդնեյի ռեստորանի և 2024 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Մելբուռնի սինագոգի վրա հարձակումների հետևում կանգնած է եղել Իրանը։
Մեր հասարակության վրա այս հարձակումները բացարձակապես անընդունելի են և մենք տեղեկացրել ենք Ավստրալիայում Իրանի դեսպանին, որ նա և ևս երեք իրանցի դիվանագետներ արտաքսվելու են։
Մենք կասեցրել ենք Թեհրանում մեր դեսպանատան աշխատանքը և մեր բոլոր դիվանագետներն այժմ անվտանգ վիճակում են երրորդ երկրում։ Կառավարությունը կընդունի օրենք, որը թույլ կտա Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ներառել ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում», - նշել է Արտաքին գործերի նախարարությունը։

Australia has expelled Iran's ambassador to the country and suspended operations at its embassy in Tehran, the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Australia has informed in a statement.
“Since the terrible events of October 7, 2023 we have witnessed a number of appalling antisemitic attacks against Australia’s Jewish community,” the statement notes.
As per this statement, Iran was behind the attacks on a restaurant in Sydney on October 20, 2024 and a synagogue in Melbourne on December 6, 2024.
“These attacks on our society are totally unacceptable (…). We have informed the Iranian ambassador to Australia he and three additional Iranian diplomats will be expelled.
We have suspended operations at our embassy in Tehran and all our diplomats are now safe in a third country.
The [Australian] Government will legislate so we can list Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps – the IRGC - as a terrorist organisation,” the Australian MFA added, in particular.