Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հանդիպել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ, հաղորդում է Tasnim-ը։
Արաղչին կոչ է արել ամրապնդել իսլամական աշխարհի կոլեկտիվ կարողությունները՝ իսրայելական ռեժիմի էքսպանսիոնիստական ​​​​ծրագրերին հակազդելու և պաղեստինցիների գործը պաշտպանելու համար։
Նախարարները քննարկել են նաև Թեհրանի և Անկարայի միջև երկկողմ հարաբերությունների վերջին զարգացումները։
Նրանք նաև կարևորել են համագործակցության ընդլայնումը առանցքային ոլորտներում, ներառյալ առևտուրը, էներգետիկան, տրանսպորտը, սահմանների անվտանգությունը և տարածաշրջանային փոխանակումները:
Արաղչին և Ֆիդանը ընդգծել են Իրան-Թուրքիա հարաբերությունների Գերագույն խորհրդի գումարման կարևորությունը՝ որպես երկկողմ կապերի խորացման գործնական քայլ։
Նրանք նաև կոչ արեցին շարունակել խորհրդակցությունները և սերտացնել տարածաշրջանային և միջազգային համագործակցությունը՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, բարիդրացիության և ընդհանուր շահերի վրա։

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи провел встречу с главой МИД Турции Хаканом Фиданом, передает Tasnim.
Аракчи призвал к укреплению коллективного потенциала исламского мира для противодействия экспансионистским планам израильского режима и защиты дела палестинцев.
Министры также обсудили последние события в двусторонних отношениях между Тегераном и Анкарой.
Они также подчеркнули важность расширения сотрудничества в ключевых областях, включая торговлю, энергетику, транспорт, безопасность границ и региональные обмены.
Аракчи и Фидан подчеркнули важность созыва Высшего совета ирано-турецких отношений как практического шага по углублению двусторонних связей.
Они также призвали к продолжению консультаций и более тесному региональному и международному сотрудничеству на основе взаимного уважения, добрососедства и общих интересов.