2022–ի թվականի դեկտեմբերի 12–ին արդեն Արցախը շրջափակման մեջ էր և դրան հաջորդեցին ռազմական գործողությունները, գրեթե 1,5 օր, որից հետո Արցախն ամբողջությամբ հայաթափվեց։ Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 19–ին, «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը։
«Արցախահայությունը մնացել էր միայնակ, Հայաստանի այսօրվա իշխանությունները մատը մատին չտվեցին, ոչ մի գործողություն չիրականացրեցին, որպեսզի տեղի չունենա այն, ինչ որ տեղի ունեցավ»,–ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ ՀՀ իշխանությունները հայտարարում են, որ չներքաշվեցին, որպեսզի Հայաստանը որպես պետություն չկորցնենք, նա ասաց. «Նախքան դրան հասցնելը պետք է հստակ գործողություններ իրականացնեին։ Նոյեմբերի 9–ի հայտարարությունը Հայաստանի իշխանություններն են ստորագրել։ Այնտեղ կան 9 կետ, որոնք միայն մեզ չէին վերաբերում։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը հետո Հայաստանի իշխանությունները հանձնեցին Արցախի տարածքի գրեթե մեծ մասը, դրանով ապահովեցին Լաչինի միջանցքը, որպեսզի մենք Հայաստանի հետ անխափան կապ ունենայինք։ Պետք էր ամեն ինչ անել, որ դրան չհասներ։
Պրահայում գնալ ու հայտարարել, ստորագրել, որ Արցախն Ադրբեջան է, հաջորդ գործողություններն ամբողջությամբ լեգիտիմացնում էին Ադրբեջանի գործողությունները։ Սա Հայաստանի վարած քաղաքականության հետևանքն էր։ Ինչ վերաբերում է հայտարարություններին, որ չպետք է ներքաշվեինք, որ անկախություն ձեռք բերեցինք, Հայաստանն անկախացել է 1991–ին և անկախությունը ձեռք է բերել այդ ժամանակ»,- ասաց Ա.Դանիելյանը։

12 декабря 2022 года Арцах уже находился в блокаде, за которой последовали военные действия, продолжавшиеся почти 1,5 дня, после чего Арцах был полностью деарменизирован. Об этом заявил в беседе с журналистами в военном пантеоне «Ераблур» спикер НС Арцаха Ашот Даниелян.
«Армяне Арцаха остались одни, нынешние власти Армении и пальцем не пошевелили, не предприняли никаких действий для предотвращения произошедшего», - заявил Даниелян.
Что касается заявления властей Армении о том, что они не вмешивались, чтобы не потерять Армению как государство, он сказал: «Прежде чем дело дошло до этого им следовало предпринять четкие действия. Заявление от 9 ноября подписали власти Армении. Там есть 9 пунктов, которые касались не только нас.
После заявления от 9 ноября власти Армении уступили практически большую территорию Арцаха, обеспечив Лачинский коридор, чтобы мы имели бесперебойную связь с Арменией. Нужно было сделать все, чтобы дело не дошло до этого.
Были поездка в Прагу, заявление, подписание документа о том, что Арцах – это Азербайджан, а последующие действия полностью легитимировали действия Азербайджана. Это было следствием политики, проводимой Арменией. Что касается заявлений о том, что «нам не следовало вмешиваться, чтобы была независимость», то Армения провозгласила независимость в 1991 году и тогда же ее обрела», - заключил глава НС Арцаха.