Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ իր երկրի ինքնաթիռները կշարունակեն թռչել Լեհաստանի վրայով մինչև այս տարվա վերջ, քանի որ «Արևելյան պահապան» առաքելության մեջ երկարաձգվում է բրիտանական ներգրավվածությունը, հաղորդում է Reuters-ը։
«Մենք նաև ավելացնում ենք մեր անօդաչու սարքերի արտադրությունը՝ Ուկրաինայի համար», - ասել է նա լրագրողներին՝ մինչ Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը մասնակցելը։
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ ընդամենը վեց ամսվա ընթացքում Ուկրաինա է տեղափոխվել ավելի քան 85,000 ռազմական անօդաչու թռչող սարք։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն սեպտեմբերին հայտարարել է «Արևելյան պահապան» (Eastern Sentry) ծրագրի գործարկման մասին՝ Լեհաստանի տարածք անօդաչու թռչող սարքերի ներխուժման լույսի ներքո։

Министр обороны Великобритании Джон Хили заявил в среду, что самолеты его страны будут продолжать летать над Польшей до конца этого года, поскольку британская приверженность миссии «Восточный страж» продлевается, сообщает Reuters.
«Мы также наращиваем производство наших беспилотников для Украины», - сказал он журналистам перед посещением встречи министров обороны НАТО в Брюсселе.
Ранее Минобороны Британии сообщило, что всего за 6 месяцев Украине было передано более 85 000 военных беспилотников.
Генсек НАТО  Марк Рютте в сентябре анонсировал запуск программы «Восточный страж»  (Eastern Sentry) в свете вторжения БПЛА на территорию Польши.
По словам Рютте, целью запуска данной программы является укрепление позиций на восточном фланге НАТО.