Վարչապետի կողմից որեւէ անձի որևէ գործողություն հրապարակային պաշտոնական տեսաձայնագրության մեջ՝ որպես «փողերի լվացում» որակելը ՀՀ իրավապահ մարմիններին ուղղված ՈՒՂՂԱԿԻ հրահանգավորում է, նաև անմեղության կանխավարկածի չեղարկման հերթական դրսեւորում է՝ պաշտոնյայի կողմից։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Փաստաբանները, որոնք իրականացնում են պաշտպանություն քրեական գործերով, կհաստատեն, որ ներկայումս Հայաստանն աշխարհում բացառիկ երկիր է, մեկ բնակչի հաշվով փողերի լվացման մեղադրանքների այսպիսի բարձր թվով:
Հիմա արդեն պարզ է, թե որտեղից է գալիս իրավապահ մարմինների այն վարքագիծը, որի հետևանքով՝ Հայաստանում ցանկացած քաղաքացիական գործարք հեշտությամբ որակվում է որպես «փողերի լվացում»:
Ընդ որում, նշված ապօրինի հրահանգը տրվում է իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող անձի միակողմանի զեկուցման վրա և առանց մյուս շահագրգիռ կողմի առարկությունները լսելու։
Ազգային շահով առաջնորդվող իշխանությունը, հիմա երախտիքի ու կատարված հսկայածավալ աշխատանքների ներկայացման վերաբերյալ տեսաձայնագրություններ կտեղադրեր։

Квалификация премьер-министром любого действия любого лица на публичной видеозаписи должностного лица как «отмывание денег» является ПРЯМЫМ указанием правоохранительным органам Республики Армения, а также очередным проявлением отмены презумпции невиновности должностного лица. Об этом на своей странице в Facebook написала эксперт по Конституции Гоар Мелоян.
Она, в частности, отметила: «Адвокаты, занимающиеся защитой по уголовным делам, подтвердят, что в настоящее время Армения — уникальная страна в мире с таким высоким числом обвинений в отмывании денег на душу населения.
Теперь понятно, с чем связано поведение правоохранительных органов, в результате которого любая гражданско-правовая сделка в Армении легко квалифицируется как «отмывание денег».
Более того, вышеупомянутое незаконное распоряжение дается на основании одностороннего доклада лица, находящегося в его служебной зависимости, и без учёта возражений другой заинтересованной стороны.
Руководствующееся национальными интересами правительство теперь бы выложило видеозаписи, полные благодарностей и презентаций огромного объёма проделанной работы.