Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ խորհրդարանը հաստատեց 2026 թվականի պետական բյուջեի վերանայված նախագիծը։
Հաստատված նախագծի համաձայն՝ պետական բյուջեի եկամուտները 2025 թվականի համեմատ կավելանան 8.9%-ով՝ հասնելով 3 տրիլիոն 91 միլիարդ դրամի (8 միլիարդ դոլարից մի փոքր ավելի)։ Մինչդեռ ծախսերը կավելանան 5.4%-ով՝ հասնելով 3 տրիլիոն 628 միլիարդ դրամի (մոտավորապես 9.4 միլիարդ դոլար)։
ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսվում է 5.4% կամ մոտավորապես 11 տրիլիոն 933 միլիարդ դրամի (մոտավորապես 31 միլիարդ դոլար)։
Պետական բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի 536 միլիարդ դրամ (1.4 միլիարդ դոլարից մի փոքր պակաս)։ 2024 թվականի համեմատ (2025 թվականի արդյունքները դեռևս վերջնականապես չեն հրապարակվել) այն կնվազի ՀՆԱ-ի 5.5%-ից մինչև 4.5%։
Կառավարության պարտքը 2026 թվականի վերջին ՀՆԱ-ի 50.7%-ից կաճի մինչև 52.9%՝ կազմելով մոտավորապես 16.5 միլիարդ դոլար։
Հարկային եկամուտները կկազմեն 2 տրիլիոն 971 միլիարդ դրամ (մոտավորապես 7.7 միլիարդ դոլար)։ Հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը կաճի 0.4%-ով։
Ինչ վերաբերում է ծախսերին, 2 տրիլիոն 924 միլիարդ դրամը (մոտավորապես 7.6 միլիարդ դոլար) կլինի ընթացիկ, իսկ 704 միլիարդ դրամը (մոտավորապես 1.8 միլիարդ դոլար)՝ կապիտալ ծախսեր։ Դրանց բաժինը ՀՆԱ-ում կնվազի 6.6%-ից մինչև 5.9%։

Armenia’s National Assembly on Thursday approved the revised draft of the country’s 2026 state budget.
According to the approved draft, state budget revenues of Armenia will increase by 8.9% compared to 2025, reaching 3 trillion 91 billion drams (slightly over $8 billion). Expenditures will increase by 5.4%, reaching 3 trillion 628 billion drams (approximately $9.4 billion).
GDP growth is projected at 5.4%, or approximately 11 trillion 933 billion drams (about $31 billion).
The state budget deficit will amount to 536 billion drams (slightly under $1.4 billion). Compared to 2024—since the 2025 results have not yet been fully published, it will decrease from 5.5% of GDP to 4.5%.
Government debt will rise from 50.7% of GDP to 52.9% by the end of 2026, totaling approximately $16.5 billion.
Tax revenues will amount to 2 trillion 971 billion drams (approximately $7.7 billion). The tax-to-GDP ratio will increase by 0.4%.
As for expenditures, 2 trillion 924 billion drams (approximately $7.6 billion) will be current expenditures, and 704 billion drams (approximately $1.8 billion) will be capital expenditures. Their share in GDP will decline from 6.6% to 5.9%.