Կառավարությունն իր այսօրվա՝ դեկտեմբերի 11–ի նիստում հավանություն տվեց որոշմանը, որով Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը 39 մլն եվրո կտա` Երևանում լոգիստիկ կենտրոն կառուցելու համար։
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հայաստանի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև վարկային համաձայնագիրը կնքվել է 2025 թ. սեպտեմբերի 19–ին, որով նախատեսվում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կարիքների համար Երևանում մաքսային և լոգիստիկ կենտրոն կառուցել:
Միաժամանակ նախատեսվում է Հայաստանին հատկացնել որոշակի գումար, որն ուղղվելու է ծրագրի իրականացման տեխնիկական աջակցությանը (մոբիլիզացմանը)՝ որպես դրամաշնորհ:
ՀՀ կառավարության կողմից վարկային ու դրամաշնորհային միջոցների համաֆինանսավորման չափը կկազմի 9 մլն եվրո, որից՝ 7.8 մլն եվրոն վարկային միջոցների գծով:
«Համաձայնագրով նախատեսված վարկային միջոցներն ուղղվելու են Երևանի արտաքին տնտեսական գործունեության (ԱՏԳ) կենտրոնի շինարարական աշխատանքների իրականացմանը, ապրանքների և ծառայությունների ձեռքբերմանը, ինչպես նաև խորհրդատվական ծառայությունների մատուցմանը, իսկ դրամաշնորհային միջոցները՝ Երևանի ԱՏԳ կենտրոնի շինարարությանը և սարքավորումների ձեռքբերմանը»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Նշենք, որ ԱՏԳ կենտրոններում ապրանքների ներմուծման և արտահանման գործընթացներն իրականացվում են մեկ վայրում: Այստեղ հիմնական գործընթացները հիմնված են լինելու էլեկտրոնային համակարգերի և ծրագրային լուծումների կիրառման վրա։
ՊԵԿ–ից հայտնում են, որ այս կենտրոններում պետք է տեղակայված լինեն բոլոր այն պետական մարմինները և մասնավոր կազմակերպությունները, որոնք տրամադրում են ապրանքների ներմուծման և արտահանման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր։

The government of Armenia on Thursday approved at its Cabinet session a decision under which the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) will provide 39 million euros to build a logistics center in the Armenian capital, Yerevan.
The explanation for this decision states that a loan agreement between Armenia and the EBRD was signed on September 19, under which it is planned to build a customs and logistics center in Yerevan for the needs of the State Revenue Committee of Armenia.
At the same time, it is planned to allocate a certain amount to Armenia, and it will be directed to the technical support (mobilization) of the aforesaid project’s implementation as a grant.
The co-funding amount of the respective loan and grant by the Armenian government will be 9 million euros, of which 7.8 million euros will come from the loan.
The loan to be provided under this agreement will be directed to the construction of Yerevan’s foreign economic activity (FEA) center, the procurement of goods and services, as well as the provision of consultancy services, while the grant will be used for the construction of the Yerevan FEA center and the procurement of equipment.
In FEA centers, the processes of importing and exporting goods are carried out in one location. Here, the main processes will be based on the use of electronic systems and software solutions.
The State Revenue Committee of Armenia informs that all Armenian state agencies and private organizations that provide the necessary documents for the import and export of goods shall be located in these centers.