Իրանը տեղեկացրել է Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալությանը (ԱԷՄԳ), որ երեքշաբթի երեկոյան Բուշերի ատոմակայանին արկ է հարվածել, ասվում է ԱԷՄԳ-ի հայտարարության մեջ։
«Կայանի վնասման կամ անձնակազմի վնասվածքների մասին հաղորդագրություններ չեն եղել։ Գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին կրկնում է իր կոչը՝ հակամարտության ընթացքում առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերելու՝ միջուկային վթարի ռիսկը կանխելու համար», - նշել է գործակալությունը։
Ավելի վաղ Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը հայտնել էր, որ Բուշերի ատոմակայանին արկ է հարվածել։
Ըստ կազմակերպության՝ հարվածը չի պատճառել ֆինանսական, տեխնիկական կամ մարդկային վնասներ և չի վնասել էլեկտրակայանի որևէ մասը։

Iran has informed the International Atomic Energy Agency (IAEA) that a projectile struck Iran’s Bushehr Nuclear Power Plant on Tuesday evening, the IAEA said in a statement.
"No damage to the plant or injuries to staff reported. [IAEA] Director General Rafael Grossi reiterates call for maximum restraint during the conflict to prevent risk of a nuclear accident," the IAEA added on X.
Earlier, the Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) reported that a projectile had struck the Bushehr nuclear plant.
According to the AEOI, the strike did not cause any financial, technical or human losses, and did not damage any part of the nuclear plant.