Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողությունները շարունակվում են՝ սրելով լարվածությունը տարածաշրջանում և առաջացնելով միջազգային մտահոգություն: Երկու կողմերի կողմից ռազմական հարվածներն ու պատասխան գործողությունները շարունակում են ազդել ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների, այլև համաշխարհային տնտեսական իրավիճակի վրա:
NEWS.am-ը ներկայացնում է հինգշաբթի երեկոյան Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած հիմնական իրադարձությունների համառոտ ակնարկը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը ոչինչ չգիտի Իրանի կարևորագույն Հարավային Փարս գազի հանքավայրի վրա հարձակման մասին: Նա խոստացել է, որ Իսրայելը այլևս հարձակումներ չի ձեռնարկի հանքավայրի վրա, եթե Իրանը չորոշի հարձակվել Կատարի հեղուկացված բնական գազի գործարանի վրա:
ԱՄՆ-ի Ազգային հակաահաբեկչական կենտրոնի տնօրեն Ջո Քենթը, որը հրաժարական է տվել Իրանում պատերազմի պատճառով, հայտարարել է, որ ամերիկացի ակտիվիստ և Թրամփի կողմնակից Չարլի Քըրքը դեմ է արտահայտվել Իրանի հետ պատերազմին, բայց հետո հանկարծակի սպանվել է և նրան արգելվել է հետաքննություն անցկացնել:
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար արքայազն Ֆեյսալ բին Ֆարհան ալ Սաուդը հայտարարել է, որ թագավորությունը իրավունք ունի անհրաժեշտության դեպքում ռազմական գործողություններ ձեռնարկել Իրանի դեմ։

Military operations in the Middle East continue, escalating tensions in the region and causing international concern. Military strikes and retaliations by both sides—the US and Israel on one side, and Iran on the other—continue to affect not only the countries of the region, but also the global economic situation.
And Armenian News-NEWS.am presents below a brief overview of the main events that took place in this connection on Wednesday night
US President Donald Trump stated that Washington knows nothing about the attack on Iran's crucial South Pars gas field. Also, he promised that Israel will not launch any more attacks on the field unless Iran decides to attack Qatar's liquefied natural gas plant.
Joe Kent, the US National Counterterrorism Center director who resigned from this post over the war with Iran, said that American activist and Trump supporter Charlie Kirk had spoken out against war with Iran, but was then suddenly killed, and Kent was prohibited from conducting an investigation into this assassination.
Saudi Arabia's foreign minister, Prince Faisal bin Farhan Al Saud, said that the Saudi kingdom has the right to take military action against Iran if necessary.