ԱՄՆ հատուկ նշանակության ուժերի կողմից գերի վերցված Վենեսուելայի առաջնորդ Նիկոլաս Մադուրոն և նրա կինը՝ Սիլիա Ֆլորեսը, հինգշաբթի վերադարձել են Նյու Յորքի դաշնային դատարան, որտեղ դատավորը մերժել է նրանց փաստաբաններից մեկի՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքները չեղյալ հայտարարելու միջնորդության փորձը, հաղորդում է NBC News-ը։
Դատավոր Ալվին Հելլերստեյնը նշել է, որ երկար սպասված դատավարությունը կշարունակվի Մադուրոյի փաստաբան Բարի Փոլաքը հայտարարութնունից հետո, երբ վերջինս պնդել է, որ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեղադրանքը պետք է չեղյալ հայտարարվի, քանի որ ԱՄՆ կառավարությունը թույլ չի տալիս նրանց վճարել իրենց պաշտպանության համար։
Դատավոր Հելլերստեյնը, նախքան դատական ​​նիստը հետաձգելը, չի ասել, թե երբ որոշում կընդունի՝ արդյոք Մադուրոյին թույլատրվելո՞ւ է օգտագործել Վենեսուելայի կառավարության միջոցներն իր պաշտպանության համար։
Բեժ բանտային հագուստով և փաստաբաններով իրարից առանձնացված՝ Մադուրոն և նրա կինը ականջակալներ էին կրում՝ լսելու համար դատավարության իսպաներեն թարգմանությունը և, կարծես, ուշադիր լսում էին փաստարկները։ Երբ լսումներն ավարտվեցին, Մադուրոն սեղմել է իր փաստաբանի ձեռքը և ասել. «Hasta mañana», որը իսպաներենից թարգմանաբար նշանակում է «Վաղը կհանդիպենք»։ Այնուհետև ԱՄՆ մարշալների ծառայության աշխատակիցները նրան և նրա կնոջը արագ դուրս են բերել դատարանի դահլիճից։
Վենեսուելայի նախկին առաջին զույգը ստորին Մանհեթենի դատարան էր ժամանեց լուսաբացից առաջ։ Անվտանգության միջոցառումները շատ խիստ էին, և լսումներից կարճ ժամանակ առաջ Թրամփի վարչակազմի կողմից Վենեսուելայի առաջնորդի իշխանության գալու կողմնակիցների և հակառակորդների մեծ խմբեր աղմկոտ ցույցեր են անցկացրել դրսում ոստիկանության հսկողության ներքո։

Venezuelan leader Nicolas Maduro, captured by US special forces, and his wife Cilia Flores returned on Thursday to a federal courtroom in New York, where a judge rejected an attempt by one of their lawyers to have drug trafficking charges against them dismissed, NBC News reports.
Judge Alvin Hellerstein indicated that the long-awaited trial would proceed after Maduro’s lawyer, Barry Pollack, argued that the drug trafficking charges should be dropped because the US government is not allowing them to pay for their defense.
Before adjourning the hearing for the day, Judge Hellerstein did not say when he would decide whether Maduro would be allowed to use Venezuelan government funds for his defense.
Dressed in beige prison uniforms and seated apart from each other by their lawyers, Maduro and his wife wore headsets to listen to the proceedings translated into Spanish and appeared to follow the arguments closely. As the hearing ended, Maduro shook his lawyer’s hand and told him, “Hasta mañana,” meaning “See you tomorrow.” US Marshals then quickly escorted him and his wife out of the courtroom.
The former first couple of Venezuela arrived at the courthouse in Lower Manhattan before dawn. Security was extremely tight, and shortly before the hearing began, large groups of supporters and opponents of US President Donald Trump’s administration’s capture of the Venezuelan leader held loud demonstrations outside under heavy police supervision.