Թուրքական Hurriyet-ի լրագրող Ուղուր Էրգանի այն հրապարակմանը, թե Հայաստանն օրեր առաջ դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Տուվալուի հետ, որպեսզի որոշակի քայլերի դիմաց նրան դրդի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, արձագանքել են Hurriyet-ի սյունակագիր Յըլմազ Օզդիլը եւ Radikal-ի լրագրող Դենիզ Զեյրեքը։
Hurriyet-ի սյունակագիր Յըլմազ Օզդիլն անդրադառնալով Hurriyet-ի «Հայաստանի տուվալական խաղը» հրապարակմանը՝ հիշեցրել է, թե այնտեղ նշված է, որ Տուվալուն «մաղարիչի» դիմաց ամեն ինչ էլ անում է. օրինակ՝ նախորդ տարի Ռուսաստանի տված գումարի դիմաց այդ երկիրը ճանաչել է Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան։
Յըլդըզ Օզդիլը նշում է, թե Տուվալուին ինչ որ բանի դիմաց առաջին «մաղարիչը» Թուրքիան է տվել, որից հետո մյուսներն էլ Թուրքիայից սովորեցին անել նույնը։
«Նախորդ տարիներին Տուվալուի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուց հետո հարցրեցինք, թե ինչի՞ կարիք ունեն եւ ստացանք. «եվրոպական չափանիշներով ֆուտբոլի գնդակ չունենք» պատասխանը։ 100 հատ գնդակ ուղարկեցինք, որովհետեւ Թուրքիան ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 2009-2010 թվականների ժամանակավոր անդամության թեկնածություն էր առաջադրել»,-նշել է թուրք լրագրողը՝ շեշտելով, որ Թուրքիան այդ ընթացքում ՄԱԿ-ում ձայնի իրավունք ունեցող մի շարք աֆրիկյան երկրների համար բավականին գումարներ է ծախսել՝ նրանց ձայները գնելու համար։
Թուրքական Radikal-ի լրագրող Դենիզ Զեյրեքը եւս հիշատակում է, որ Թուրքիան ՄԱԿ-ում անվտանգության խորհրդի ժամանակավոր անդամ դառնալու համար սկսած արշավում Տուվալուի հետ 2008-2009 թվականներին դիվանագիտական սերտ շփումների մեջ էր մտել, որի ընթացքում Թուրքիա էր հրավիրվել Տուվալուի այն ժամանակվա վարչապետը։
«Թուրքիայի եւ Տուվալուի միջեւ համագործակցության լայն շրջանակներ ներառող համաձայնագիր է ստորագրվել։ Թուրքիան Տուվալուից հետաքրքրվել է թե նրանք ինչի՞ կարիք ունեն եւ ներկայացրած ցուցակում բացի Տուվալի հասարակական շենքերի վերականգնման անհրաժեշտությունից, նշվել է, թե նրանց պետք են ֆուտբոլի գնդակներ։ Թուրքիան առատաձեռն գտնվեց թե հասարակական շենքերի վերականգնման, թե գնդակներ ուղարկելու հարցում՝ ուղարկելով հարյուրավոր գնդակներ եւ դրանք փչելու համար պոմպեր։
Տուվալուի ձայնը գնելու համար առատաձեռն վերաբերմունք ցույց տված Անկարան ինչպես է արձագանքելու, եթե Տուվալուն գումարի դիմաց ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը։ Անկարան Տուվալուից հե՞տ է ուզելու գնդակները»,-նշվել է Radikal-ի հրապարակման մեջ։
Թուրքական Hurriyet-ի լրագրող Ուղուր Էրգանի հրապարկման մեջ նշվել էր, թե Անկարային խիստ անհանգստացրել է, որ Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Տուվալուի հետ, քանի որ մտավախություն ունի, թե Հայաստանը Տուվալուին կստիպի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը։

На публикацию журналиста турецкой газеты «Hurriyet» Угюра Эргана о том, что Армения несколько дней назад установила дипломатические отношения с Тувалу, чтобы взамен определенных действий подтолкнуть это государство к признанию независимости Нагорного Карабаха, отреагировали ведущий колонки Йылмаз Оздил и журналист «Radikal» Дениз Зейрек.
Оздил в своем комментарии к статье «Тувалская игра Армении» напомнил, что в ней говорится о готовности Тувалу сделать все что угодно за определенное вознаграждение. Например, в прошлом году Россия немного заплатила, и Тувалу признала независимость Абхазии и Южной Осетии. Оздил отмечает, что первое вознаграждение подобного рода Тувалу получило именно от Турции, а другие переняли практику.
«Несколько лет назад, когда мы только установили дипломатические отношения с Тувалу, мы спросили у них, в чем они нуждаются. Ответ: «У нас нет футбольных мячей европейских стандартов». Отправили им сотню мячей, так как в 2009-2010 гг. Турция выдвинула свою кандидатуру на временное членство в Совете безопасности ООН», - отметил журналист, подчеркнув, что в это время Турция потратила немало средств, чтобы купить голоса ряда африканских стран, имеющих право голоса в ООН.
Журналист «Radikal» Дениз Зейрек тоже припомнил, что для того, чтобы стать непостоянным членом Совбеза ООН, Турция в 2008-2009 гг. наладила тесные дипломатические связи с Тувалу и даже пригласила тогдашнего тувалского премьера в Анкару.
«Было подписано соглашение, включающее в себя широкий спектр отношений, сотрудничество. Турция поинтересовалась, в чем нуждается Тувалу, и в представленном списке кроме необходимости в реконструкции общественных зданий этого государства было отмечено, что им нужны футбольные мячи. Турция оказалась щедрой на руку в обоих вопросах и кроме самих мячей отправила в Тувалу помпы для их вздутия.
И как теперь отреагирует щедрая Турция, если Тувалу за деньги признает независимость Нагорного Карабаха? Потребует вернуть мячи?», - пишет Radikal.
Отметим, что в публикации Угюра Эргана говорится о том, что Анкара всерьез обеспокоена установлением дипломатических отношений между Арменией и Тувалу. В Турции боятся, что Армения заставит Тувалу признать независимость Нагорного Карабаха.