Հարավային Աֆրիկայի Հանրապետության նախագահ Ջեյքոբ Զուման անդրադարձել է Նելսոն Մանդելայի առողջության մասին լուրերին: Ըստ նրա` պետության նախկին ղեկավարը գտնվում է ծանր, բայց կայուն վիճակում:
«Նա ստանում է լավագույն բժշկական օգնությունը` բարձրորակ մասնագետների կողմից, որոնք շուրջօրյա հերթապահում են նրա մահճակալի մոտ», - հայտնել է Ջեյքոբ Զուման:
Նախօրեին լուր էր հայտնվել, որ ՀԱՀ-ի առաջին սեւամորթ նախագահի արհեստական շնչառության սարքը կարող են անջատել: Իբր բժիշկները հաստատել էին, որ Մանդելան գտնվում է «բույսի» կարգավիճակում, եւ  հիվանդի հարազատներին խորհուրդ էին տվել «չերակարացնել նրա տանջանքները», հաղորդում է ՆՏՎ-ն:
Նելսոն Մանդելան հիվանդանոցում էր հայտնվել հուլիսի սկզբին: Նրա վիճակը գնալով վատացել էր, եւ ստիպված էին եղել նրան արհեստական շնչառության սարք միացնել:  Այժմ բժիշկները պայքարում են նրա կյանքի համար:

Президент Южной Африки Джейкоб Зума развеял слухи относительно здоровья Нельсона Манделы. По его словам, бывший глава государства действительно находится в критическом, но при этом стабильном состоянии.
«Он получает лучшую медицинскую помощь от команды разноплановых специалистов и профессионалов, которые находятся у его кровати круглосуточно», - заявил Джейкоб Зума.
Накануне появились сообщения о том, что первого чернокожего президента ЮАР могут отключить от аппарата искусственного жизнеобеспечения. Врачи якобы утверждали, что Мандела находится в перманентном вегетативном состоянии и советовали родным больного «не продлевать его страдания», передает НТВ.
Нельсон Мандела попал в больницу с легочной инфекцией в начале июня. Вскоре состояние политика ухудшилось и его пришлось подключить к аппарату искусственного дыхания. За жизнь известного во всем мире борца с апартеидом сейчас борются врачи.