Այս տարվա նոյեմբերին Երեւանում կավարտվի ռադիոիզոտոպների արտադրության եւ մոլեկուլյար ախտորոշման կենտրոնի շինարարությունը, իսկ առաջին ծառայությունները կմատուցվեն 2014 թ. սկզբներին: Այդ մասին այսօր` հուլիսի 15-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի տնօրեն Արման Խաչատրյան:
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ով նաեւ ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է, այսօր աշխատանքային այց կատարեց կառուցվող կենտրոն: Այնտեղ էր նաեւ Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափփին:
Ա. Խաչատրյանի տեղեկացմամբ` նորակառույց կենտրոնը հանդիսանալու է քաղցկեղի գերազանցության կենտրոնի ստեղծման փուլերից մեկը: Կենտրոնում տեղադրվելու են հետեւյալ սարքավորումները` ռադիոիզոտոպների արտադրության համար նախատեսված ցիկլատրոնը (Բելգիայից), ռադիոիզոտոպների արտադրության հիման վրա ռադիոգործարանի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ (Իտալիայից), մոլեկուլյար ախտորոշման համար սարքավորումներ (Հոլանդիայից):
Երկրորդ էտապում կառուցվելու է ռադիոճառագայթային կենտրոն, իսկ երրորդում` հիվանդանոցային մասնաշենք: Մոլեկուլյար ախտորոշման կենտրոնը թույլ է տալու քաղցկեղը հայտնաբերել ամենասկզբնական փուլում, ինչը էապես հեշտացնում է բուժումը: Քանի որ սա տարածաշրջանում եզակի կենտրոն է, սպասվում է արտասահմանցիների մեծ ներհոսք:
Կենտրոնի շինարարությունը կարժենա մոտ 50 մլն դոլար, որի մի մասը ներդնում է կառավարությունը, մի մասը` Համաշխարհայն բանկը, մյուս մասը` մասնավոր ներդրումներ են:

В ноябре 2013 года в Ереване завершится строительство центра по производству радиоизотопов и молекулярной диагностики. Первые медуслуги центр начнет оказывать в начале 2014 года. Об этом на встрече с журналистами 15 июля заявил директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Арман Хачатрян.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян, возглавляющий Совет попечителей фонда, сегодня посетил строящийся центр. С ним был и руководитель Ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи.
По словам Хачатряна, новый центр станет одним из этапов создания комплекса превосходства в лечении онкозаболеваний. В центре будет расположен циклотрон для производства радиоизотопов (Бельгия), необходимое производственное оборудование (Италия), приборы молекулярной диагностики (Нидерланды).
На втором этапе будет построен центр лучевой медицины, а на третьем – больничный корпус. Центр позволит диагностировать заболевания на начальном этапе, что существенно поможет лечению. Так как центр станет единственным в регионе, ожидается большой приток иностранцев.
В строительство будет вложено около $50 млн., которые предоставят Правительство Армении, Всемирный банк и частные инвесторы.