Սաուդյան Արաբիան հրաժարվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ոչ մշտական անդամի իր տեղից՝ ի նշան այդ կառույցի՝ «պատերազմները դադարեցնելու եւ հակամարտությունները կարգավորելու անկարողության դեմ բողոքի»:
Համապատասխան հայտարարությունը Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ-ն տարածել է այն բանից հետո, երբ պետությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ է ընտրվել:
«Թագավորությունը կարծում է. որ Անվտանգության խորհրդին բնորոշ միջոցները, աշխատանքի մեխանիզմները եւ երկակի ստանդարտները նրան խանգարում են պատշաճ կերպով կատարել պարտականությունները համընդհանուր խաղաղության հասնելու գործում»,- հաղորդագրությունից մեջբերում է RBC-ն:
Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում Սիրիայի հարցի մասին ուղղակիորեն չի նշվում, սակայն ավելի վաղ սիրիացի ընդդիմադիրներին աջակցող երկիրը բազմիցս դժգոհություն էր հայտնել այն կապակցությամբ, թե ինչպես է միջազգային հանրությունը լուծում Սիրիայի խնդիրը:
Սաուդյան Արաբիայից բացի, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2014-2015թթ. ոչ մշտական անդամի տեղ են ստացել Չադը, Չիլին, Լիտվան եւ Նիգերիան: Այս պետությունները կփոխարինեն 2013թ. լիազորություններն ավարտող հնգյակին՝ Ադրբեջան, Գվատեմալա, Մարոկկո, Պակիստան եւ Տոգո:
Միաժամանակ, ոչ մշտական անդամների տասնյակում մինչեւ 2014թ. վերջ կմնան Ավստրալիան, Արգենտինան, Լյուքսեմբուրգը, Կորեայի Հանրապետությունը եւ Ռուանդան:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընտրվող 10 ոչ մշտական անդամներից բացի Անվտանգության խորհրդում կան վետոյի իրավունք ունեցող հինգ մշտական անդամներ՝ Ռուսաստան, ԱՄՆ, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա:

Саудовская Аравия отказалась от места непостоянного члена в Совете Безопасности ООН в знак протеста против «неспособности этого органа прекращать войны и урегулировать конфликты». Соответствующее заявление было опубликовано Министерством иностранных дел Саудовской Аравии сразу после того, как государство было избрано непостоянным членом Совбеза ООН.
«Королевство считает, что методы, механизмы работы и двойные стандарты, свойственные Совету Безопасности, мешают ему соответствующим образом исполнять свои обязанности в деле установления всеобщего мира», - отмечается в заявлении аравийского МИД, сообщает РБК.
В заявлении саудовского МИД вопрос Сирии напрямую не затрагивается, однако ранее страна, поддерживающая в этом конфликте боевиков, неоднократно выражала свое недовольство тем, как мировое сообщество решает сирийскую проблему.
Помимо Саудовской Аравии, в число непостоянных членов Совбеза на 2014-2015гг. вошли Чад, Чили, Литва и Нигерия. Эти государства заменят пятерку стран, чьи полномочия истекают в конце 2013г. - Азербайджан, Гватемалу, Марокко, Пакистан и Того. При этом в десятке непостоянных членов до конца 2014г. остаются Австралия, Аргентина, Люксембург, Республика Корея и Руанда.
Помимо 10 непостоянных членов, избираемых Генассамблеей ООН, в Совбез входят пять постоянных, обладающих правом вето: Россия, США, Китай, Великобритания и Франция.