Գյումրիում, ռուսական 102-րդ ռազմակայանի տարածքում, այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին, մեկնարկում է Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամին դաժանաբար սպանելու մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի դատավարությունը: Դատավորն է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատավոր Հարություն Մովսեսյանը։
Դատավարությունը  102-րդ ռուսական ռազմաբազայում դռնբաց կլինի, բայց տեղերը կլինեն սահմանափակ: Նիստին հնարավոր կլինի հետեւել ուղիղ հեռարձակմամբ:
Ռազմաբազայի մոտ վրաններ կտեղադրվեն, որոնցում մեծ էկրաններ կլինեն: Դրանցից մեկում նիստին հնարավորություն կունենան հետեւելու լրագրողները, մյուսում՝ քաղաքացիները: Ամեն վրանում կտեղավորվի մինչեւ 80 մարդ:
Դահլիճում եւ ռազմաբազայի մուտքի մոտ կլինեն դատական կարգադրիչներ ու հայ ոստիկաններ:
NEWS.am-ի տեղեկություններով՝ Վալերի Պերմյակովի վարքը ողջ նախաքննության ընթացքում արտառոց չի եղել։ Նա իրեն այնպես է պահել, կարծես ոչինչ տեղի չի ունեցել, ամեն ինչ նորմալ է։ Մեզ հաջողվել է պարզել նաեւ, որ այս ընթացքում հոգեկան խնդիրների հետ կապված բուժում չի ստացել, ինչպես շրջանառվում է մամուլում։ Այս պահին էլ նա գտնվում է ռազմաբազայում։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ հունվարի 12-ին Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանությունը կատարվել է ՀՀ Գյումրի քաղաքում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վ.Պերմյակովի կողմից, որը զուգորդվել է ավազակությամբ, բացի այդ, բնակարան ապօրինի մուտք գործելով եւ զենքի գործադրմամբ ավազակային հարձակման եղանակով՝ հափշտակվել է գույք, որից հետո փորձ է արվել ապօրինի հատել ՀՀ պետական սահմանը։
Պարզվել է, որ Պերմյակովը 2014թ. մայիսի 21-ին զորակոչվել է ՌԴ զինված ուժեր եւ ծառայության անցել Զաբայկալյան երկրամասի Պեսչանկա գյուղի մոտ: Հետագայում կլիմայական տաք պայմանների եւ դրամական բավարարման բարձր չափի պատճառով ցանկություն է հայտնել ծառայությունը շարունակել ՀՀ-ում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայում: 2014թ. նոյեմբերի 28-ին, ի թիվս այլ զինծառայողների, Վ.Պերմյակովը տեղափոխվել է եւ ծառայությունը շարունակել Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի թիվ N զորամասում: Նրան ամրակցվել է ԱԿՍ-74 տեսակի N համարի ինքնաձիգը՝ 689 համարի սվին դանակով:
2015թ. հունվարի 12-ին Վ.Պերմյակովն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով, 5,45մմ տրամաչափի 60 փամփուշտով եւ 689 համարի սվին դանակով իրականացրել է պահակային ծառայություն։ Ժամը 02-ի սահմաններում ինքնակամ լքել է պահակակետը եւ հագուստներ, գումար հայթայթելու նպատակով շրջել է Գյումրի քաղաքում: Ժամը 06-ի սահմաններում հասնելով Գյումրի քաղաքի Մյասնիկյան փողոցի 188-րդ հասցեի տան մոտ, զենքի գործադրմամբ ավազակային հարձակման եղանակով ուրիշի գույքը հափշտակելու դիտավորությամբ` դարպասի բաց դռնակից մտել է բակ, մոտեցել տանը, սվին դանակով մուտքի դռան ապակին հանելու եւ ներսի կողմից փականի վրա մնացած բանալիով դուռը բացելու միջոցով ապօրինի մուտք է գործել նշված տուն, որտեղ երկու եւ ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ` իր մոտ եղած ԱԿՍ-74 տեսակի ինքնաձիգից ուղիղ նշանառությամբ արձակած 28 կրակոցով տեղում սպանել է նույն տան բնակիչներ Աիդա, Հասմիկ, Սերյոժա, Արմեն Ավետիսյաններին, Արաքսյա Պողոսյանին եւ մանկահասակ Հասմիկ Ավետիսյանին։ Այնուհետեւ մանկահասակ Սերյոժա Ավետիսյանին առանձին դաժանությամբ սպանելու դիտավորությամբ, ինքնաձիգին ամրացված սվին-դանակով հինգ հարված է հասցրել մոր գրկում, անօգնական վիճակում գտնվող երեխայի մարմնի կենսական կարեւոր օրգաններին, թեեւ ուներ երկու փամփուշտով լիցքավորված ինքնաձիգ եւ երեսուն փամփուշտով լիցքավորված պահեստային պահունակ։ Ստացած մարմնական վնասվածքների հետեւանքով մանկահասակ երեխան հիվանդանոցում յոթ օր անց մահացել է:
Վալերի Պերմյակովը զենքի գործադրմամբ ավազակային հարձակման եղանակով նույն տնից հափշտակել է սպորտային գլխարկ, տաբատ, բաճկոն, մեկ զույգ կիսաճտքավոր կոշիկ, «NOKIA 302ե, «NOKIA 6300ե, «NOKIA 7260ե տեսակի բջջային հեռախոսներ, 6000 ՀՀ դրամ կանխիկ գումար եւ դեպքի վայրից հեռացել:
Այնուհետեւ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու դիտավորությամբ՝ նա, դուրս գալով Գյումրի քաղաքի վարչական տարածքի սահմաններից, հասել է ՀՀ-ում ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության թիվ 2012 սահմանապահ ջոկատի Բայանդուրի ուղեկալի սպասարկած ՀՀ պահպանվող պետական սահմանի հատված։ Տեղանքը դիտարկելու, սահմանի անվտանգ անցման ուղիներ փնտրելու նպատակով ժամը 17-ի սահմաններում գաղտնի հատել է սահմանային շերտի ինժեներատեխնիկական կառույցի համալիրը, ուսումնասիրել տեղանքը, հետ վերադարձել՝ պլանավորելով առավել անվտանգ իրադրությունում՝ գիշերը, ապօրինի հատել սահմանը: Նույն օրը՝ ժամը 24-ի սահմաններում, նա փորձել է ապօրինի հատել ՀՀ պահպանվող պետական սահմանի Բայանդուրի 12-րդ ուղեկալի 1-ին տեղամասի հատվածը, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ 2015թ. հունվարի 13-ին՝ ժամը 00:12-ին, բռնվել է Բայանդուրի ուղեկալի ծառայողների կողմից:
Պերմյակովին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 8-րդ կետերով, 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ կետերով եւ 34-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Судебный процесс по делу о жестоком убийстве семьи Аветисянов российским военным Валерием Пермяковым стартует сегодня в Гюмри. Судебное заседание состоится на территории 102-й российской военной базы. Председательствовать на процессе будет судья суда общей юрисдикции Ширакской области Арутюн Мовсесян.
Заседание будет публичным, однако места ограниченные. За ходом заседания можно будет следить в прямом эфире.
Рядом с военной базой размещены 2 палатки. Одна из них предусмотрена для журналистов, а в другой могут разместиться обычные граждане. В каждой палатке могут поместиться до 80 человек.
В зале заседания, а также рядом с российской военной базой будут находиться судебные приставы и армянские полицейские.
Согласно сведениям Новости Армении – NEWS.am, в течение предварительного следствия поведение Валерия Пермякова не было необычным. Он вел себя так, как будто ничего не произошло, все нормально. Удалось также узнать о том, что в течение этого периода времени Пермяков не получал лечения, связанного с психическими проблемами, о чем писала пресса. Сейчас он находится на территории российской базы в Гюмри.
Предварительное следствие, проведенное в производстве Главного управления Следственного комитета, выяснило, что Валерий Пермяков 21 мая 2014 года был призван в Вооруженные силы России и перешел на службу близ села Песчанка Забайкальского края. В дальнейшем из-за теплых погодных условий и с целью повышения денежной выплаты выразил желание продолжить службу на расположенной в Армении 102-ой военной базе. 28 ноября 2014 года, в числе других военнослужащих, В. Пермяков был переведен и продолжил службу на расположенной в Гюмри российской 102-ой военной базе, в N-ской воинской части. За ним был закреплен автомат АКС-74 номера N, со штык ножом N689.
12 января 2015 года В. Пермяков посредством закрепленного за ним автомата 60 пулями калибром 5,45 мм и штык ножом N689 осуществлял сторожевую службу. В районе 2 часов ночи самовольно покинул сторожевой пост и с целью приобретения одежды и денег гулял по городу Гюмри.
Предварительным следствием было обосновано, что в районе 6 часов, дойдя до дома по адресу Мясникяна 188 города Гюмри, с применением оружия, посредством разбойного нападения, с намерением захвата чужого имущества, через открытую дверь вошел во двор, приблизился к дому, снял штык ножом стекло входной двери и, открыв дверь ключом, оставшимся на замке с внутренней стороны дома, незаконно проник в отмеченный дом, где с намерением лишить жизни двух и больше людей 28 выстрелами из автомата АКС-74 на месте убил жителей того же дома Аиду Аветисян, Асмик Аветисян, Сережу Аветисян, Армена Аветисяна, Араксю Погосян и маленькую Асмик Аветисян.
Затем нанес пять ударов маленькому Сереже Аветисяну, который находился на руках у матери. Вследствие полученных тяжелых телесных ранений маленький ребенок скончался в больнице семь дней спустя.
По данным предварительного следствия, Валерий Пермяков с применением оружия, посредством разбойного нападения, захватил из того же дома спортивную одежду, брюки, куртку, сапоги, мобильные телефоны «NOKIA 302», «NOKIA 6300», «NOKIA 7260», 6000 драмов и покинул место происшествия.
Сопоставлением приобретенных предварительным следствием доказательств, В. Пермякову предъявлено обвинение по п. 1, 5, 8 ч. 2 ст. 104, п. 3, 4 ч. 2 ст. 175 и ч. 1 ст. 34-329 УК Армении.