Gallup գործակալությունը հրապարակել է աշխարհի 114 երկրներում իրականացրած հետազոտությունների արդյունքները՝ կրոնապաշտության մակարդակի մասին: Մեծահասակների միջին բաժինը, որ պնդում է, թե կրոնն իր կյանքի կարեւոր բաղկացուցիչն է, կազմում է 84 տոկոս: Սոցիոլոգների կարծիքով, կրոնապաշտության վրա ուղղակիորեն ազդում է մարդկանց կենսամակարդակը: Որքան մարդիկ աղքատ են, այնքան կրոնասեր են:
Հարցին՝ «Արդյոք կրոնը կարեւոր դե՞ր ունի ձեր կյանքում», Հայաստանում դրական է պատասխանել 73 տոկոսը: Բացասական է պատասխանել հարցվածների 23 տոկոսը: Վրաստանում այդ թիվը համապատասխանաբար 81 եւ 16 տոկոս է, Ադրբեջանում՝ 50 եւ 49 տոկոս, Թուրքիայում՝ 82 եւ 15, իսկ Ռուսաստանում կրոնասեր է բնակչության 34 տոկոսը:
Ամենակրոնասեր երկրները, որտեղ 99 տոկոսը դրական են պատասխանել, Բանգլադեշը, Նիգերիան, Եմենը, Ինդոնեզիան են: Իսկ ամենաոչկրոնասեր երկիրը Էստոնիան է, որտեղ միայն 16 տոկոսն է կրոնը կարեւոր բաղկացուցիչ համարել:

The Gallup agency issued the results of a research carried out in 114 countries to reveal the religious level. Overall 84% of adults claim that religion is important part of their life. According to the sociologists, religiousness is directly affected by living standards. The poorer people are the more religious they become.
Asked whether religion is important in their life, 73% of Armenians said ‘yes”, while 23% gave a negative response. The same indicators in Georgia totaled 81% and 16% respectively, whereas in Azerbaijan – 50% and 49%, in Turkey – 82% and 15%, 34% of respondents called themselves religious in Russia.
According to the agency, the most religious countries are Bangladesh, Nigeria, Yemen and Indonesia where 99% of populations consider themselves religious. Estonia appeared to be the most irreligious state, where only 16% of population thinks that religion is important part of their life.