Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հիմա քննարկում է առաջին հերթին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի որոշման իրավաչափության հարցը եւ համապատասխանությունը Եվրոպական կոնվենցիային: Այս մասին մայիսի 18-ին՝ նոր գումարման ԱԺ առաջին նիստի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրապետական կուսակցությունից ընտրված պատգամավոր, նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն այս գործին ներգրավված է որպես երրորդ կողմ: «Եվ մենք հիմնավորել ենք, որ Ալիեւի կողմից Սաֆարովին ներում շնորհելը հակասում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահանջներին»,- ընդգծեց Կոստանյանը:
Հիշեցնենք, որ 2004 թվականի փետրվարին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում Բուդապեշտում անգլերենի դասընթացներ էին անցկացվում: Դրանց մասնակցում էին հայ եւ ադրբեջանցի սպաներ, այդ թվում՝ ապագա զոհ Գուրգեն Մարգարյանն ու նրան սպանած Ռամիլ Սաֆարովը: Փետրվարի 19-ի գիշերը Սաֆարովը թափանցում է հայ սպաների սենյակ եւ կացնահարում քնած Գուրգեն Մարգարյանին՝ նրա դեմքին կացնի 16 հարված հասցնելով:
2006 թվականի ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման՝ առանց 30 տարի ժամկետով համաներման իրավունքի: Դատարանում Սաֆարովը փոխել էր ցուցմունքները, հրաժարվել նախնական հայտարարությունից՝ պատճառաբելով, որ վատ գիտի ռուսերեն եւ անգլերեն: 2012 թվականի օգոստոսի 31-ին, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի որոշմամբ, Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ նրան անհապաղ նախագահի կողմից ներում շնորհվեց, բարձրացվեց նրա ծառայողական աստիճանը եւ նվերներ ստացավ՝ բնակարան եւ 8 տարվա աշխատավարձը:
Հունգարիայի այդ քայլին ի պատասխան՝ Հայաստանը դադարեցրեց այդ երկրի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները:
Սաֆարովի հանձնումը, Ադրբեջանում ներում շնորհելը եւ հերոսականացումը դատապարտել են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունները, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը, ՆԱՏՕ-ն եւ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները: Դատապարտող բանաձեւ է ընդունել նաեւ Եվրախորհրդարանը:

YEREVAN. – The European Court of Human Rights (ECHR) considers, first of all, the issue of legitimacy and compliance of the Azerbaijani president Ilham Aliyev's decision to pardon Safarov with the European convention, former Prosecutor General Gevorg Kostanyan told reporters within the first session of the 6th National Assembly.
According to him, Armenia is involved in this matter as a third party.
“And we have proved that the fact of Safarov's pardoning by Aliyev contradicts requirements of the European convention on human rights,” Kostanyan emphasized.
Gurgen Margaryan and Ramil Safarov were attending a NATO-sponsored English-language course in Budapest. On 19 February 2004, Safarov murdered Margaryan by decapitating him with an axe. In April 2006, Safarov was found guilty of murder by the Budapest City Court, and was sentenced to life imprisonment, with the possibility of conditional release after 30 years. The court found that Safarov had intended to kill two Armenian participants at the course on the anniversary of the beginning of the conflict between Armenia and Azerbaijan over the Nagorno-Karabakh region. After the Court of Appeal upheld this judgment in February 2007, Safarov began serving his sentence in a Hungarian prison.
In August 2012, the Hungarian Minister of Justice approved Safarov’s transfer to Azerbaijan with a view to his serving his sentence there. A few hours after, however, Safarov was transferred on 31 August 2012, he was granted a pardon by the Azerbaijani President and set free. He was also promoted to major, awarded eight years’ salary arrears, and offered an apartment.