Իրանը կշարունակի ջանքերը, որպեսզի որոշակի երկրներ չմիջամտեն ղարաբաղյան հակամարտությանը: Հուլիսի 21-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց տարածաշրջանային հարցերով իրանցի փորձագետ Էհսան Հուշմանդը՝ նկատի ունենալով Թուրքիայի պաշտոնատար անձանց, մասնավորապես՝ ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի վերջին հայտարարությունները:
Նրա խոսքով՝ Իրանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
«Մենք կցանկանայինք, որ Իրանն ավելի լայն ներգրավվածություն ունենար հակամարտության կարգավորման գործընթացում, որպեսզի կարողանար կանխել ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսումը: Ոչ մի երկրի շահերից չի բխում հիմնախնդրի ռազմական լուծումը: Մենք վստահ ենք, որ տարածաշրջանի երկրների խելամիտ քաղաքականության արդյունքում խնդրի արդարացի լուծում կգտնվի»,- ընդգծել է Էհսան Հուշմանդը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կոչ էր արել ակտիվացնել ջանքերը՝ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման համար՝ նշելով Ադրբեջանի «բռնազավթված» տարածքներից հայկական զորքերի դուրսբերման անհրաժեշտությունը:

Иран приложит все усилия, чтобы определенные страны не вмешивались в карабахский конфликт. Об этом на встрече с журналистами 21 июля в Ереване заявил иранский эксперт по региональным вопросам Эхсан Хушманд, подразумевая последние заявления должностных лиц Турции, в частности, министра иностранных дел Мевлюта Чавушоглу.
По его словам, Иран видит урегулирование карабахской проблемы исключительно мирным путем. «Мы бы хотели, чтобы Иран имел более широкую вовлеченность в процесс урегулирования конфликта, чтобы смог предотвратить возможность возобновления военных действий. Интересам ни одной страны не соответствует военный путь решения проблемы. Мы уверены, что вследствие благоразумной политики стран региона найдется справедливое решение этой проблеме», - подчеркнул Эхсан Хушманд.
Напомним, что глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу призвал Минскую группу ОБСЕ активизировать усилия для урегулирования карабахского конфликта, отметив необходимость вывода армянских подразделений с  «оккупированных» территорий Азербайджана.