Ռուսաստանի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության (ՌԼԴԿ) առաջնորդ, ՌԴ նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Ժիրինովսկին մտադիր է պահանջել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Էլլա Պամֆիլովայի հրաժարականը:
Ժիրինովսկիի գլխավոր դժգոհությունը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործունեությունից կապված է նախագահական ընտրությունների նախաշեմին բանավեճերի կազմակերպման հետ: Ըստ վերջինիս՝ ՌԼԴԿ-ն ԿԸՀ-ին առաջարկել է թեկնածուներին երեք խմբի բաժանել. առաջին խմբին տալ Առաջին ալիքը, երկրորդին՝ «Ռոսիա 1»-ի եթերը, երրորդին` «ՏՎ Ցենտր»-ը, իսկ ռադիոյից ընդհանրապես հրաժարվել կամ թողնել վստահված անձանց: «Սակայն մեզ չընդառաջեցին»,- «ՏԱՍՍ»-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Ժիրինովսկին:
«Այսպիսի ԿԸՀ-ը մեզ, իհարկե, հարկավոր չէ: Մենք կպահանջենք փոխել ղեկավարությանը»,- ասել է քաղաքական գործիչը: Ժիրինովսկին նշել է, որ ՌԼԴԿ-ն կարող է առաջարկել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավար նշանակել Լիբերալ-դեմոկրատական խմբակցության նախկին պատգամավոր, Ռուսաստանի ԿԸՀ-ի անդամ Սերգեյ Սիրոտկինին: «Մեզ մոտ կա Սիրոտկինըն, իսկ եթե նա ԿԸՀ-ի բոլոր նիստերին արժանի կերպով ինձ չպաշտպանի, մենք կփոխարինենք նաեւ նրան»,- հավելել է ՌԼԴԿ-ի առաջնորդը:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում նախագահական ընտրությունները կկայանան մարտի 18-ին:
Պուտինին հանձնվել է Ռուսաստանի Դաշնության ընտրված նախագահի վկայականը
«ՌԴ նախագահի անցած ընտրություններն ամենամաքուրն ու թափանցիկն էին երկրի ամբողջ պատմության ըթնացքում...

Лидер ЛДПР и кандидат в президенты России Владимир Жириновский заявил, что намерен требовать отставки Эллы Памфиловой с поста председателя Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Основное недовольство Жириновского деятельностью Центризбиркома связано с организацией дебатов на президентских выборах. ЛДПР, уточнил ее лидер, предлагала ЦИК разделить кандидатов на 3 группы: первой отдать Первый канал, второй группе - эфир «России 1» и третьей – «ТВ Центр», а от радио вообще отказаться или оставить доверенным лицам. «Но нам не пошли навстречу», - сказал он на пресс-конференции в ТАСС
«Такой ЦИК, конечно, нам не нужен, мы будем требовать смены руководителя», - заявил политик.
По словам Жириновского, ЛДПР может предложить назначить главой Центризбиркома экс-депутата от фракции либерал-демократов, члена ЦИК РФ Сергея Сироткина. «Сироткин у нас есть, а если он не будет защищать меня достойно на всех заседаниях ЦИК, и его заменим», - добавил лидер партии.