«Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցային համալիր այսօր՝ ապրիլի 16-ին, բողոքի ակցիաների ժամանակ տուժած 8 մարդ է տեղափոխվել։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է համալիրի տնօրեն Արեն Բաբլումյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջին վիրավորը երիտասարդ է եղել եւ հիվանդանոց է տեղափոխվել ժամը 11.30–ին՝ ծնոտի փափուկ հյուսվածքների վնասվածքով։ Նրան օգնություն է ցուցաբերվել, որից հետո դուրս է գրվել։
«Մոտ ժամը 15.30–ին հիվանդանոց են տեղափոխվել 7 մարդ՝ մեկ կին եւ 6 տղամարդ։ Բոլոր նրանք գտնվում են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում բժիշկների հսկողության տակ։ Վեցին ցուցաբերվել է առաջին օգնություն՝ վերքերի առաջնային մշակում է իրականացվել։ Տուժածներից մեկին կվիրահատեն՝ նա սրունքի կոտրվածք ունի եւ նախնական տվյալներով՝ տառապում է լեյկոզով։ Վիրավորների կյանքին վտանգ չի սպառնում, նրանց վիճակը գնահատվում է կայուն»,–ասել է նա։
Արեն Բաբլումյանի խոսքով՝ տուժածների մոտ ստորին վերջույթների վնասվածքներ են, կան նաեւ վնասվածքներ կրծքավանդակի շրջանում։ Սակայն բժիշկները դժվարացել են ասել, թե ինչ միջոցի կիրառման արդյունքում են այդ վնասվածքները նրանք ստացել։
Հիշեցնենք, որ այսօր ոստիկանների ու ցուցարների միջեւ բախում է տեղի ունեցել։ Նիկոլ Փաշինյանը անցել է փշալարերի միջով։ Նրան հետեւել են մյուս ցուցարարները։ Սրանից հետո ոստիկանները հատուկ միջոցներ են կիրառել։ Բախման հետեւանքով հիվանդանոց են տեղափոխվել մի քանի մարդ, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ Փաշինյանին տեղափոխել էին «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։ Ներկայումս նա դուրս է գրվել եւ գտնվում է Բաղրամյան պողոտայում։

В Университетский больничный комплекс «Гераци» N 1 сегодня, 16 апреля, в общей сложности поступило 8 пострадавших в ходе акций протеста на улицах Еревана. Об этом сообщил журналистам директор комплекса Арен Баблумян.
По его словам, первый пострадавший – молодой человек - поступил в 11.30. У него был ушиб мягких тканей челюсти. После оказания помощи он выписан из больницы.
«Примерно в 15.30 в больницу поступило 7 человек - одна женщина и шестеро мужчин. Все они находятся под наблюдением в отделении интенсивной терапии. Шестерым оказана первая помощь – первичная обработка ран. Один из пострадавших будет прооперирован – у него перелом голени, и по предварительным данным он страдает лейкозом. Жизни пострадавших ничто не угрожает, их состояние удовлетворительное», - сказал он.
По словам Арена Баблумяна, у пострадавших есть повреждения нижних конечностей, есть также повреждения в области грудной клетки. Однако врач затруднился сказать, в результате применения каких средств получены повреждения.
Напомним, что сегодня между полицейскими и демонстрантами, которые выступают против избрания премьер-министром Сержа Саргсяна, произошло столкновение. Лидера партии «Гражданский договор» Никола Пашиняна пропустили через колючую проволоку. За ним последовали и другие демонстранты. После этого полицейские применили дымовые шашки. В результате столкновения в больницу попали несколько человек, в том числе Никол Пашинян.
По данным Минздрава Армении, по состоянию на 16.30 в больницы Еревана обратилось в общей сложности 46 человек, из них шестеро – полицейские.
Напомним также, что Никол Пашиняна был доставлен в медцентр «Наири». В настоящее время он уже выписался и вновь находится на проспекте Баграмяна.