Տնտեսական ճգնաժամը դեղագործության ոլորտի վրա ազդեցություն չի գործել։ Հունվարի 29-ին Աղվերանում ընթացող դեղագործության ոլորտի ներկայացուցիչների, առանց փողկապների երկրորդ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարեց Էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը։
Ըստ նրա՝ 2009 թվականի ճգնաժամային տարում Հայաստանն ունեցել է դեղագործության ոլորտի 8 տոկոսանոց աճ, իսկ 2010 թվականի 11 ամիսների ընթացքում՝ մինչեւ 18,7 տոկոսի աճ։ Ընդ որում, արտահանումն ԱՊՀ երկրներից շարժվել է դեպի եվրոպական երկրներ։ Դա խոսում է այն մասին, որ հայկական դեղերի որակը բարելավվել է եւ համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին։
Կարինե Մինասյանը նշեց նաեւ, որ Հայաստանում ներկայումս գոյություն ունեն դեղարտադրող 18 ձեռնարկություններ, սակայն նրանցում աշխատող մարդկանց թվաքանակը նվազել է։ Փոխնախարարը հույս հայտնեց, որ դա տեղի է ունեցել արդյունավետության բարձրացման հաշվին։
Համաժողովին ներկա դեղարտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչները նշեցին, որ հարեւան երկրների, մանավանդ Վրաստանի կողմից  իրենց բիզնեսը տեղափոխելու ավելի լավ առաջարկներ են ստանում։
Կարինե Մինասյանը խոստովանեց, որ ճգնաժամից հետո շատ երկրներ վերանայում են իրենց հարկային  դրույքաչափերը, սակայն այս հարցը մեր օրակարգում չկա։ Հայաստանը փորձում է ստեղծել ազատ տնտեսական գոտիներ, որտեղ դեղարտադրող ձեռնարկությունները կարող են առանց ԱԱՀ վճարման գործունեություն ծավալել։

The economic crisis did not affect Armenia`s pharmaceutical industry Karine Minasyan, Deputy Minister of Economy, stated at a shirt-sleeves meeting with industry representatives in Aghveran, Armenia.
Armenia`s pharmaceutical industry recorded 8% growth in 2009, and 18.7% growth last January-November. Also, Armenia was exporting its pharmaceutical products to Europe rather than to the other CIS states. which is evidence of higher quality of Armenian pharmaceutical products.
Minasyan also reported that fewer people are now employed at the 18 Armenian pharmaceutical companies. She hopes the reason is companies` enhanced efficiency.
The industry representatives said that they receive attractive offers to transfer their businesses to other countries, particularly to Georgia.
Minasyan admitted that many countries have revised their tax rates since the crisis. In Armenia, however, it is not an issue on the agenda. Armenia is trying to create free economic zones for pharmaceutical companies to work without paying VAT, she said.