Պետերբուրգում մեկնարկում  է ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը: «ՌԻԱ Նովոստիի» հաղորդմամբ՝ հանդիպումը սկսվել է ավանդական լուսանկարվելու արարողությամբ: Բ. Ելցինի անվան նախագահական գրադարանում, որտեղ ավարտվում էր Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը, հյուրերին ողջունել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Հանդիպմանը մասնակցում են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, Ղրղզստանի նախագահ Սուրոնբեյ Ժեենբեկովը, Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը եւ Ուզբեկստանի նախագահ Շավկատ Միրզիոեւը:
Ակնկալվում է, որ գագաթաժողովը տեղի կունենա ընկերական ընթրիքի ձեւաչափով, որտեղ յուրաքանչյուր մասնակից կարող է ցանկացած հարց բարձրացնել:

Неформальный саммит СНГ стартует в Петербурге. Как сообщает РИА Новости, встреча началась с традиционной церемонии фотографирования. В Президентской библиотеке имени Б. Н. Ельцина, где только завершалось заседание Высшего Евразийского экономического совета, гостей приветствовал российский президент Владимир Путин.
Во встрече принимают участие лидер Азербайджана Ильхам Алиев, и.о. премьера Армении Никола Пашинян, президенты Беларуси Александр Лукашенко, Казахстана Нурсултан Назарбаев, Кыргызстана Сооронбай Жээнбеков, Молдовы Игорь Додон, Таджикистана Эмомали Рахмон, Туркменистана Гурбангулы Бердымухаммедов и Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Ожидается, что саммит пройдёт в формате дружеского обеда, за которым каждый участник может поднять любой вопрос.