Նավթի գները մեկ բարելի համար բարձրացել են մինչեւ 65 դոլար Իրանի վրա ԱՄՆ-ի ռազմական հարձակման մտավախությունների պատճառով, ինչը կարող է խոչընդոտել Մերձավոր Արեւելքից նավթի մատակարարումներին, որն ապահովում է նավթի համաշխարհային արդյունահանման ավելի քան 20 տոկոսը, գրում է Reuters-ը:
Brent նավթի գինը Գրինվիչի ժամանակով 8:50-ի դրությամբ թանկացել է 42 ցենտով կամ 0.66 տոկոսով՝ մեկ բարելի դիմաց մինչեւ 64.87 դոլար:
West West Intermediate (WTI)  նավթը  թանկացել է 21 ցենտով կամ 0.38 տոկոսով՝ մեկ բարելի դիմաց  մինչեւ 57.28 դոլար:
Ամերիկյան ինդեքսներն հինգշաբթի աճել են 5.4 տոկոսով եւ 9 տոկոս այս շաբաթ:
«Հում նավթի գները կտրուկ աճում են Մերձավոր Արեւելքում լարվածության ուժեղացումից հետո այս անգամ, երբ Իրանը խոցել էր ամերիկյան անօդաչուն», - ասել է վերլուծաբան Ջեյսոն Գամելը:
Ուրբաթ Իրանի պաշտոնատար անձինք  Reuters-ին հայտնել էին, որ Թեհրանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից հաղորդագրություն է ստացել  Օմանեի միջոցով, որը զգուշացնում է Իրանի վրա ԱՄՆ-ի անխուսափելի հարձակման մասին:
New York Times-ը, աղբյուրներին վկայակոչելով հաղորդել էր, որ Թրամփը հաստատել էր Իրանի վրա ռազմական հարվածները, սակայն հետո հրաժարվել էր այդ գաղափարից:
«Կասկած չկա, որ այս խոցելի ճանապարհով նավթի տարանցման խափանումը չափազանց լուրջ կլինի», - նշում է FGE Energy- ը:
Պահանջարկի վերաբերյալ հեռանկարները նույնպես բարելավվել են՝ ռիսկային  ակտիվների նկատմամբ ախորժակի աճի շնորհիվ այն բանից հետո, երբ Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի ԿԲ-ները հայտարարել էին այս շաբաթ տոկոսադրույքների հնարավոր իջեցման մասին:
Թուլացած դոլարը միտում ունի պահպանել նավթի գները, քանի որ նավթը հիմնականում դոլարով է գնահատվում:
«Առեւտրային մտահոգությունը նվազել է՝ էներգակիրների գների աճին դրդելով, քանի որ համաշխարհային աճը կախված չի լինի ձգձգվող սակագնային պատերազմից», - ասել է Oanda շուկայի ավագա վերլուծաբան Ալֆոնսո Էսպարզան:

Цены на нефть выросли до 65 долларов за баррель из-за опасений военной атаки США на Иран, которая может нарушить поставки с Ближнего Востока, обеспечивающего более 20% мировой добычи нефти, пишет Reuters.
Нефть марки Brent подорожала на 42 цента, или на 0,66%, до 64,87 доллара за баррель к 8:50 по Гринвичу. Глобальный ориентир подскочил на 4,3% в четверг и вырос на 5% за неделю, что стало его первым еженедельным приростом за пять недель.
Нефть West West Intermediate (WTI) выросла на 21 цент, или на 0,38%, до 57,28 доллара за баррель. Американские индексы выросли на 5,4% в четверг и на 9% на этой неделе.
«Цены на сырую нефть резко возрастают после усиления напряженности на Ближнем Востоке после того, как Иран сбил американский беспилотник », - отметил аналитик Джейсон Гаммель.
В пятницу иранские официальные лица сообщили агентству Reuters, что Тегеран получил сообщение от президента США Дональда Трампа через Омане предупреждающее о неминуемой атаке США на Иран.
New York Times сообщила со ссылкой на источники, что Трамп одобрил военные удары по Ирану, но затем отказался от этой мыслию
«Нет сомнений в том, что нарушение транзита нефти по этому уязвимому маршруту будет чрезвычайно серьезным», - отмечает FGE Energy.
Перспективы со стороны спроса также улучшились, благодаря росту аппетита к рисковым активам после того, как центральные банки Европы и США объявили о возможном снижении ставок на этой неделе.
Более слабый доллар имеет тенденцию поддерживать цены на нефть, потому что нефть обычно оценивается в долларах.
Еще одним макроэкономическим фактором, поддерживающим цены, является план Пекина и Вашингтона возобновить переговоры по разрешению торговой войны, которая нанесла удар по перспективам экономического роста.
«Торговая обеспокоенность уменьшилась, подтолкнув цены на энергоносители к росту, поскольку глобальный рост не будет зависеть от затяжной тарифной войны», - сказал старший аналитик рынка Oanda Альфонсо Эспарза.