ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեջլումյանը եւս դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի բացարկի մասին միջնորդություն է ներկայացրել:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստին նմանատիպ միջնորդություն են ներկայացրել երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները:
Փաստաբան Մեջլումյանի խոսքով՝ մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին գլխավոր գործում շատ ցուցմունքներ կան, որոնք վկայում են այն մասին, որ մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ են տեղի ունեցել: Այդ նյութերը կարող են ապացույց լինել հօգուտ ամբաստանյալների: Իր ժամանակին Մեջլումյանը միջնորդել է առանձին վարույթ այդ նյութերի փոխանցման մասին: Քննիչը մերժել է համապատասխան միջնորդությունը, իսկ դատախազը, ինչպես կարծում է փաստաբանը, վավերացնելով գործը, այդպիսով թաքցնում է ապացույցները:
Փաստաբանը նաեւ հարց ուղղեց, թե ինչպես կարող էր մեկ տարի անց ընդունված 300.1 հոդվածը տարածվել մինչ դրա ընդունումը կատարված արարքի վրա: «Օրենքը հետադարձ ո՞ւժ է ստացել»,- հետաքրքրվեց փաստաբանը:
Նրան միացան այլ փաստաբաններ: «Մեղադրող կողմը խեղաթյուրում է իրականությունը: Եթե հիմնավոր ապացույցներ կան, եւ դրանք կցված չեն գործին, դա խախտում է, եւ նման դատախազը դատարանում անելիք չունի: Դա վտանգավոր է արդարադատության համար: Եվ մենք չգիտենք՝ դեռ ինչ նյութեր կան, որտեղ են դրանք եւ ինչ նշանակություն կարող էին ունենալ գործընթացում»,- նշեց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը:

Адвокат бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна, Карен Межлумян представил ходатайство об отводе прокурора Петроса Петросяна.
Напомним, что на предыдущем заседании аналогичное ходатайство представили адвокаты второго президента Роберта Кочаряна.
По словам адвоката Межлумяна, в главном деле о событиях 1 марта 2008 г много показаний, свидетельствующих о том, что 1 марта происходили массовые беспорядки. Эти материалы могут быть доказательством в пользу подсудимых. В свое время Междумян ходатайствовал о передаче этих материалов в выделенное в отдельное производство дело. Следователь отказал в соответствующим ходатайстве, а прокурор, считает адвокат, заверив дело, тем самым скрывает доказательства.
Адвокат также задался вопросом, каким образом принятая через год статья 300.1 могла распространиться на совершенное до ее принятия деяние. «Закон получил обратную силу?», - поинтересовался адвокат.
К ходатайству коллеги присоединились другие адвокаты. «Сторона обвинения искажает реальность. Если есть оправдательные доказательства и они не подключены к делу это нарушение и такому прокурору делать в суде нечего. Это опасно для правосудия. И мы не знаем, какие еще были материалы, где они и какое могли иметь значение в процессе», - отметил адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян.