Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն որդուն՝ Ալեքսեյին է փոխանցել «Ուկրպրոմինվեստ-Ագրո» ընկերության իրավունքը, որը գյուղատնտեսական գործունեություն է վարում 120 հազար հա հողի վրա: Այս մասին են վկայում Ուկրաինայի իրավաբանական անձանց, ձեռներեցների եւ հասարակական կազմավորումների Միասնական պետական ռեեստրի տվյալները:
Դրանից բացի նախկին նախագահի որդին դարձել է «Ագրոպրոդինվեստ խումբ» ընկերության վերջնական օգուտ ձեռք բերողը, որի հիմնադիրն է «Ուկրպրոմինվեստ-Ագրոն», ինչպես նաեւ դրա մեջ մտնող մի շարք ֆիրմաներ, մասնավորապես՝ «Պոդոլյե» անհատական ընկերությունը, «Պոդոլյեի զարյա» ԱԿ-ն, «Վինիցայի հացի արտադրության №2 կոմբինատը», «Դնեպրոագրոլանը», «Իվանկովցիները», «Մաս-Ագրոն», «Պրավոբերեժնոյեն» եւ «Պրոգրես ՆՏ»-ն:
«Ուկրպրոմինվեստ-Ագրոն» ուղղահայաց ինտեգրված ագրոարդյունաբերական ընկերություն է, որը մասնագիտանում է գյուղատնտեսական արտադրանք աճեցնելու, շաքարի եւ ալյուրի արտադրության, ինչպես անասնաբուծության ուղղությամբ: Այն գործունեություն է իրականացնում Ուկրաինայի կենտրոնի եւ հյուսիսի 6 մարզերում:
Ալեքսեյ Պորոշենկոն նոյեմբերին հոր փոխարեն դարձել էր Roshen հրուշակագործական ընկերության բիզնես մասի շահառու սեփականատերը, ինչպես նաեւ նրանից ստացել էր Միջազգային ներդրումային բանկում բաժնետոմսերի գրեթե 10 տոկոսը: Նոյեմբերի 6-ի դրությամբ Պորոշենկո կրտսերը նշված է Կենտրոնա-Եվրոպական հրուշակագործական ընկերության սեփականատեր: Ռեեստրում նշված է, որ այդ ընկերությունում վերահսկողությունը նրան է անցել նիդեռլանդական Roshen Europe-ի իրավունքները ստանալուց հետո, որը տնօրինում է ընկերության 85 տոկոսը:
Փորձագետների կարծիքով՝ Ուկրաինայի նախկին նախագահը ակտիվները որդու վրա է վերագրանցում՝ իր դեմ հարուցված մի շարք քրեական գործերի հետ կապված: Ավելի վաղ Ուկրաինայի հետաքննությունների պետական  բյուրոյից հայտնել էին, որ պետության նախկին ղեկավարի դեմ հարուցվել է 11 քրեական գործ: Կիեւի դատարանն արդեն գերատեսչությանը հասանելիություն է տրամադրել Պորոշենկոյի 5 տարվա աշխատավարձի, եկամուտների եւ վճարած ապահովագրական վճարումների գումարի մասին տեղեկություններին:

Бывший президент Украины Петр Порошенко передал сыну Алексею права на компанию «Укрпроминвест-Агро», которая ведет сельскохозяйственную деятельность на 120 тыс. га земли. Об этом свидетельствуют данные Единого госреестра юридических лиц, предпринимателей и общественных формирований Украины.
Кроме того, сын экс-президента стал конечным выгодоприобретателем в компании «Группа Агропродинвест», основателем которой выступает «Укрпроминвест-Агро», а также ряда входящих в нее фирм, в частности, «ПК Подолье», «ПК Заря Подолья», «Винницкий комбинат хлебопродуктов №2», «Днипроагролан», «Иванковцы», «Мас-Агро», «Правобережное» и «Прогресс-НТ».
«Укрпроминвест-Агро» - вертикально-интегрированная агропромышленная компания, которая специализируется на выращивании сельхозпродукции, производстве сахара и муки, а также животноводстве. Она ведет деятельность в шести областях в центре и на севере Украины.
В ноябре Алексей Порошенко вместо отца стал бенефициарным владельцем части бизнеса кондитерской компании Roshen, а также получил от него почти 10% акций в Международном инвестиционном банке. По состоянию на 6 ноября Порошенко-младший значился владельцем Центрально-Европейской кондитерской компании (ЦЕКК). В реестре указано, что контроль над ЦЕКК перешел к нему после получения прав на нидерландскую Roshen Europe, которая владеет 85% ЦЕКК.
Эксперты считают, что бывший президент Украины переписывает активы на сына в связи с открытием против него ряда уголовных дел. Ранее в Госбюро расследований Украины сообщали, что против экс-главы государства открыто 11 уголовных дел. Киевский суд уже дал ведомству доступ к информации о суммах зарплаты, доходах и уплаченных Порошенко страховых взносах за пять лет.