Կառավարությունը չի պատրաստվում ձեռքերը ծալած նստել, եւ արդեն այսօր նախատեսվում է միջոցառումների երրորդ փաթեթի քննարկումը, այդ թվում՝ հասցեական աջակցություն այն ոլորտներին, որոնք ամենաշատն են տուժել: Այս մասին մարտի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր, Տնտեսական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը:
Նրա խոսքով՝ վարկերից բացի, այդ թվում՝ անտոկոս, տրամադրվելու է ուղղակի անհատույց օգնություն: «Մեծ ուշադրություն է դարձվելու այն տնտեսվարողներին, որոնք դրամական ազատ միջոցներ չունեն, որ թույլ կտային իրենց գործունեությունն իրականացնել առանց ընդհատելու: Կտրամադրվեն նաեւ վարկային գործիքներ փոքր եւ միջին բիզնեսին աջակցելու համար, որոնցով վարկային միջոցների մարումը կարելի է սկսել իրականացնել մեկ տարի հետո: Այս դեպքում տրամադրման որոշումն ընդունելու է ոչ թե բանկը, այն այս դեպքում միայն միջնորդ է, այլ պետական մարմինը: Դրանից բացի, գործելու են նաեւ բանկային վարկեր, որոնցով պարտավորությունները մասնակի կստանձնի պետությունը»,- նշեց նա:
Թունյանը հավելեց, որ բանկային համակարգը, ինչպես նախկինում, կայուն է, խորհուրդ տալով խուճապի չմատնվել եւ այս ֆոնին չշտապել հանել ավանդները, քանի որ դա կհանգեցնի միայն տոկոսներով վճարման կորստին, որոնք քաղաքացիները կարող են ստանալ ժամկետի ավարտին: «Այնպիսի ոլորտները, ինչպես՝ տուրիզմը, հյուրանոցային եւ տրանսպորտային բիզնեսը, հանրային սննդի ոլորտը կտրուկ անկում են ունեցել: Սուպերմարկետները սկզբում գրանցեցին մանրածախ առեւտրի աճ, բայց հիմա արդեն նրանց մոտ էլ է անկում գրանցվում: Այս բոլոր անցանկալի հետեւանքներն օբյեկտիվ են՝ հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը»,- շեշտեց իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչը:
Պատգամավորը վստահություն հայտնեց, որ «եթե մեկ ամիս հետո կարգավորվի առողջապահության ոլորտի խնդիրը», ապա տարին կավարտվի նորմալ տնտեսական ցուցանիշներով: «Բնականաբար, տնտեսությունը միշտ ավելի դանդաղ է վերականգնվում, սակայն շատ բան կախված է նաեւ մարդկանց վարքագծից: Օրինակ՝ բացառված չէ, որ ճգնաժամից հետո զբոսաշրջիկները, որոնք կգան Հայաստան կամ որեւէ այլ երկիր, որոշ զգուշավորություն կպահպանեն»,- ամփոփեց Բաբկեն Թունյանը:

Правительство не собирается сидеть, сложа руки, и уже сегодня планируется обсудить третий пакет мер, в том числе адресной поддержки тех сфер, которые пострадали больше всего. Об этом в беседе с журналистами 26 марта заявил депутат фракции правящего блока «Мой шаг», председатель постоянной Комиссии парламента по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
По его словам, кроме кредитов, в том числе беспроцентных, будет предоставлена прямая безвозмездная помощь. «Большое внимание будет уделяться тем хозяйствующим субъектам, у которых нет свободных средств, позволяющих беспрерывно осуществлять свою деятельность. Будут представлены также кредитные инструменты поддержки малого и среднего бизнеса, по которым погашение кредитных средств можно будет начать осуществлять через год. Решение о предоставлении в этом  случае будет принимать не банк, он лишь в данном случае посредник, а государственный орган. Кроме того, будут действовать также банковские кредиты, обязательства по которым отчасти государство возьмет на себя», - отметил он.
Тунян добавил, что банковская система по-прежнему стабильная, посоветовав не поддаваться панике и на этом фоне не спешить снимать депозиты, поскольку это приведет лишь к потере выплат по процентам, которые граждане потенциально могут получить к концу срока. «Такие сферы, как туризм, гостиничный и транспортный бизнес, сфера общественного питания претерпели резкий спад. Супермаркеты вначале регистрировали рост розничной торговли, но сейчас уже и у них фиксируется падение. Все эти нежелательные последствия объективны, учитывая сложившуюся ситуацию», - подчеркнул представитель правящей политической силы.
Депутат выразил уверенность в том, что «если через месяц решится проблема в сфере здравоохранения», то год завершится с нормальными экономическими показателями. «Экономика, естественно, восстанавливается всегда медленнее, однако многое зависит также от поведения людей. Например, не исключено, что после кризиса туристы, которые будут приезжать в Армению или в какую-то иную страну, будут проявлять некоторую осторожность», - заключил Бабкен Тунян.