Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույցում քննարկել են կորոնավիրուսի համավարակին դիմակայելու միջոցները։ Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, զրույցը տեղի է ունեցել ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ։
«Պետությունների ղեկավարները լուրջ մտահոգություն են հայտնել՝ աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման չափերի հետ կապված, եւ տեղեկացրել են միմյանց ՌԴ-ում ու ԱՄՆ-ում այդ սպառնալիքին դիմակայելու համար նախաձեռնված միջոցների մասին։ Քննարկվել են այդ ուղղությամբ երկու երկրների առավել սերտ համագործակցության հնարավորությունները։
Կարծիքներ են փոխանակվել նաեւ նավթի համաշխարհային շուկայի ընթացիկ վիճակի մասին։ Էներգետիկայի նախարարությունների մակարդակով այդ կապակցությամբ ռուս-ամերիկյան խորհրդակցություններ անցկացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։
Առաջնորդներն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի։
«Վլադիմիր Պուտինը եւ Դոնալդ Թրամփը պայմանավորվել են անձնական շփումները» շարունակելու մասին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

President of Russia Vladimir Putin and President of the United States Donald Trump discussed the measures to fight coronavirus pandemic during a phone conversation on Monday.
The heads of states expressed concern over the global spread of coronavirus and informed each other about the measures that Russia and the United take to confront the threat, Kremlin said in a statement. The leaders also discussed the opportunities of working closer in this direction.
They exchanged views on the state of the global oil market and agreed on Russian-US consultations at the level of energy ministries. The presidents also discussed bilateral relations and agreed to continue personal contacts, Kremlin said.