Ղազախստանում կարող են վերադառնալ խիստ կարանտինային ռեժիմին: Այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Քասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը, փոխանցում է Tengrinews.kz-ը:
«Ներկայիս համաճարակաբանական իրավիճակը կայունացնելու համար անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով ես հանձնարարում եմ Պետական ​​հանձնաժողովին  երկու օրվա ընթացքում առաջարկություն մշակել խստագույն կարանտինի ներդրման մասին եւ ներկայացնել ինձ՝ այնպիսին, ինչպիսին գործում էր մարտ ամսվա ընթացքում»,- հայտարարել է նա կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ միջոցառումների վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ:
Ըստ նրա՝ միջգերատեսչական հանձնաժողովը լիարժեք կերպով չի կարողացել անհրաժեշտ օպերատիվ եւ խիստ համակարգում, մոնիտորինգ եւ կատարման վերահսկողություն ապահովել: «Հանձնարարում եմ համաճարակի դեմ պայքարին, սոցիալական եւ տնտեսական բացասական հետեւանքների վերացմանն ուղղված բոլոր որոշումները մշակել վարչապետի գլխավորությամբ համապատասխան Պետական ​​հանձնաժողովի շրջանակներում: Պետական ​​հանձնաժողովը պետք է կրիտիկական ռեսուրսների բաշխման կենտրոնացված վերահսկողություն ապահովի»,- ասել է Տոկաեւը:
Հիշեցնենք, որ երկրում, պաշտոնական տվյալների համաձայն, վարակման 21 327 դեպք է գրանցվել, որից 12.933-ը առողջացել է բուժումից հետո, 183-ը մահացել է: Ակտիվ հիվանդ է 8․2 հազար մարդ: Առանց կլինիկական ախտանիշների կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը 16 639 է:
Մեկ շաբաթվա ընթացքում ասիմպտոմատիկ մարդկանց թիվը գրեթե կրկնապատկվել է՝ 9809-ից հասնելով 15 573 մարդու:

В Казахстане могут вернуть жесткий карантин. Об этом заявил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, передает Tengrinews.kz.
«С целью принятия экстренных мер по стабилизации текущей эпидемиологической ситуации поручаю Госкомиссии в двухдневный срок проработать и внести мне предложение по вопросу введения жесткого карантина по аналогии с тем, который действовал в марте - мае текущего года», - заявил он в ходе совещания по мерам противодействия распространению коронавирусной инфекции.
По его словам, межведомственная комиссия не смогла в полной мере обеспечить необходимую оперативную и жесткую координацию, мониторинг и контроль исполнения. «Поручаю все решения по борьбе с пандемией, устранению негативных социальных и экономических эффектов вырабатывать в рамках соответствующей Государственной комиссии под руководством премьер-министра. Госкомиссия должна обеспечить централизованный контроль распределения критических ресурсов», - сказал Токаев.
Напомним, всего в стране, по официальным данным, 21 327 случаев заражения, из которых 12 933 выздоровели после лечения, 183 погибли. Активно болеющих 8,2 тысячи человек. Число зараженных коронавирусом без клинических симптомов - 16 639 человек.