ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյան կողմից անցկացված խորհրդակցությամբ ամփոփվել են 2020թ. ՀՀ զինվորական դատախազության գործունեությունը, քննարկվել են զինված ուժերում հանցավորության  դեմ պայքարի արդյունքներին, արցախյան պատերազմին վերաբերող բազմաթիվ քրեական գործերով իրականացվող քննություններին առնչվող հարցեր:
Խորհրդակցությանը ներկա է եղել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը, մասնակցել են նաև ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության և կայազորների դատախազները, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ-ի, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ներկայացուցիչները:
ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը նշել է, որ 2020թ. ՀՀ ԶՈւ–ի և այլ զորքերի զորամասերում արձանագրվել է հանցագործության 3016 դեպք, ինչը 2087-ով կամ եռակի ավելի է նախորդ տարվա (929 դեպք) համեմատ:
Հանցագործությունների դեպքերի կտրուկ  աճը պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ-ի և ԱՀ-ի դեմ սանձազերծված և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով ուղեկցված ագրեսիվ պատերազմով, մասնավորապես, հանցագործությունների դեպքերից 1501-ը, կամ մոտ 50%-ը արձանագրվել են ռազմական դրության և պատերազմական գործողությունների ընթացքում: 3016 հանցագործությունների 55%-ը եղել են ծանր և առանձնապես ծանր:
2020թ. ընթացքում ծառայության հետ կապված մահվան դեպքերը դեռևս վերջնականապես հստակեցված չեն՝ կապված պատերազմի ընթացքում սպանված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց դիակների նույնականացման, անհետ կորած զինծառայողների փնտրողական աշխատանքների շարունակման հետ: 2020թ. նույնականացված է 3389 զինծառայողի մարմին: Ծավալված ռազմական գործողությունների արդյունքում տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ է ստացել 9094 անձ:
Անդրադառնալով պատերազմին առնչվող քրեական գործերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է կատարվող խորքային, համակողմանի, լիարժեք օբյեկտիվ քննությամբ հնարավորինս արագ իրավական գնահատականներ տալ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ ագերսիվ պատերազմի սանձազերծմանը, ՀՀ-ի ԱՀ-ի զինծառայողների, խաղաղ բնակչության և բնակավայրերի նկատմամբ կատարված միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներին, մարդկության դեմ գործված հանցագործություններին, անգելված պատերազմական միջոցների գործադրմանը, միջազգային ահաբեկչության ներգրավմանը,  և լիարժեք ու անառարկելի, ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա լուծել ղեկավար անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումների հարուցման հարցը:
Մյուս կողմից՝ Արթուր Դավթյանը հանձնարարել է նույնպիսի հետևողականություն ցուցաբերել հայկական զինված ուժերի ղեկավարման և ռազմական առաջադրանքների կատարման մակարդակներում կատարված հանցավոր արարքների բացահայտմանը՝ ըստ կոնկրետ դեպքերի, իրավիճակների, ռազմական գործողությունների ուղղությունների՝ հատկապես շեշտը դնելով պատերազմի աղետալի հետևանքներին հանգեցրած  հանցավոր պատճառների և պայմանների ամբողջացման վրա: Այս առումով Արթուր Դավթյանն առանձնացրել է առանցքային մի քանի ուղղություններ: Մասնավորապես՝ զորահավաքային զորակոչի, զորահամալրման գործընթացների ընթացքում թույլ տրված խախտումները, դրանց բնույթը, ընդգրկումը, երկրորդ՝ ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես էլ դրա ընթացքում սպառազինության, ռազմական պարագաների գնումների պլանավորման և ձեռքբերման գործընթացի համապատասխանությունը ՀՀ և ԱՀ անվտանգության կարիքներին, դրանցում հնարավոր կոռուպցիոն սխեմաների գործադրումը, երրորդ՝ ինչպես ռազմավարական, այնպես էլ մարտավարական մակարդակներում ռազմական գործողությունների ղեկավարման և իրականացման հետ կապված հանցավոր թերացումների, սխալների ի հայտ բերումը, դրանց համար պատասխանատու պաշոնատար անձանց գործողությունների իրավաչափության պարզումը, չորրորդ՝ կոնկրետ դեպքերում ու իրավիճակներում հրամանատարության կողմից տրված  հրամանների, մարտական առաջադրանքների կատարումից հրաժարվելու դեպքերը, դրանց պատճառները և առաջացրած հետևանքները:
Գլխավոր դատախազը անհրաժեշտ է համարել իրավական գնահատականները նաև հանցավոր դրսևորումների ընդհանրության մեջ տալը՝ պատերազմի ելքի վրա դրանց թողած ազդեցության տեսանկյունից:  Արթուր Դավթյանը քննարկման ժամանակ նաև շեշտել է, որ որևէ գործոն չպետք է կաշկանդի բավարար հիմքերի, ապացույցների ձեռքբերման դեպքում ցանկացած անձի, այդ թվում՝ անկախ զբաղեցրած դիրքից՝ պաշտոնատար անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն: Հանձնարարվել է նաև շարունակել զոհված, անհետ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների ծնողների, հարազատների ընդունելության, նրանց մտահոգող հարցերով անհրաժեշտ պարզաբանումներ տալու՝ ՀՀ զինվորական դատախազությունում շարունակվող պրակտիկան:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ պատերազմին վերաբերող բոլոր հանգամանքների օպերատիվ և օբյեկտիվ պարզումը հրատապ անհրաժեշտություն է՝ առանձնահատուկ կարևորելով հատկապես սպառազինությունների ձեռքբերման ոլորտում հնարավոր կոռուպցիայի, զորահավաքային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում տարված անբավարար աշխատանքների պատճառահետևանքային կապերի լիարժեք բացահայտումը:
Խորհրդակցության ընթացքում արձանագրվել է նաև, որ 2020թ. ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ և այլ զորքերի զորամասերում արձանագրված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցվել է 146 քրեական գործ:  ՀՀ զինվորական դատախազության և կայազորների դատախազությունների դատախազների դատավարական հսկողության ներքո քննված, ինչպես նաև ավարտված քրեական գործերով և նյութերով հիմնավորվել են 221.560.950 դրամի վնասի պատճառման փաստեր, որը ավելի քան 30%-ով ավելի է 2019թ. համեմատ: Մինչդատական վարույթում վերականգնվել է 61.314.695ՀՀ դրամ վնասը:
Պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում ՀՀ զինվորական դատախազության և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել է պետությանը պատճառված ավելի քան 2 մլրդ ՀՀ դրամ  վնաս: Դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ ընդհանուր վերականգնվել է շուրջ 1.3մլրդ ՀՀ դրամ վնաս: Եվս 111մլն ՀՀ դրամ վերականգնվել է նախկինում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված վնասիներից:

На совещании, проведенном генеральным прокурором РА Артуром Давтяном, подведены итоги работы в 2020 году. Были обсуждены вопросы, связанные с результатами борьбы с преступностью в Вооруженных силах, расследованиями по многочисленным уголовным делам, касающимся Арцахской войны. На совещании присутствовал министр обороны РА Вагаршак Арутюнян, прокуроры Центральной военной прокуратуры и гарнизонов, а также представители МО РА, военной полиции МО РА.
Военный прокурор Ваге Арутюнян отметил, что в 2020 году в ВС Армении и частях других войск зарегистрировано 3016 случаев преступлений, что на 2087 или втрое больше, чем в прошлом году (929 случаев.
Резкий рост преступлений обусловлен агрессивной войной, развязанной Азербайджаном против РА и Арцаха и сопровождаемой преступлениями против человечности, в частности, 1501, или около 50% случаев преступлений были зафиксированы в ходе военного положения и военных действий. 55% составили тяжкие или особо тяжкие преступления.
Случаи смерти, связанные со службой, пока окончательно не уточнены в связи с идентификацией тел погибших в ходе войны военнослужащих и гражданских лиц, продолжением поисков пропавших без вести военнослужащих. Идентифицированы 3389 тел военнослужащих. В результате развернувшихся военных действий телесные повреждения различной степени тяжести получили 9094 человека.
Касаясь уголовных дел, связанных с войной, генеральный прокурор Армении Артур Давтян отметил, что необходимо при всестороннем, полноценном объективном расследовании по возможности быстро дать правовую оценку развязанной Азербайджаном при содействии Турции агрессивной войны, грубейшим нарушениям международного гуманитарного права в отношении военнослужащих, мирного населения и населенных пунктов Арцаха и РА, преступлениям против человечности, применению запрещенных видов оружия, привлечению международного терроризма, и на основе достаточной совокупности доказательств решить вопрос о возбуждении уголовного преследования в отношении руководящих лиц.
С другой стороны, Артур Давтян поручил проявить такую же последовательность в выявлении преступных деяний, совершенных на уровне руководства армянскими вооруженными силами и выполнения военных заданий, в соответствии с конкретными случаями, ситуациями, направлениями военных действий, особенно с акцентом на обобщение преступных причин и условий, приведших к катастрофическим последствиям войны. В этом плане Артур Давтян выделил несколько ключевых направлений.
В частности, нарушения, допущенные в ходе мобилизационного призыва, процессов комплектации, их характер, охват. Во-вторых, соответствие процесса планирования и приобретения вооружения, военных принадлежностей нуждам безопасности РА и АР, как до войны, так и во время нее, возможное применении в них коррупционных схем. В-третьих, выявление преступных упущений, ошибок, связанных с руководством и осуществлением военных действий как на стратегическом, так и тактическом уровнях, выяснение правомерности действий ответственных за них должностных лиц. В-четвертых, случаи отказа командования от выполнения приказов, боевых заданий в конкретных случаях и ситуациях, их причины и последствия. Генпрокурор счел необходимым также дать правовые оценки общности преступных проявлений с точки зрения их влияния на исход войны. Артур Давтян в ходе обсуждения также подчеркнул, что ни один фактор не должен сковывать органы уголовного преследования в отношении любого лица, в том числе, независимо от занимаемой должности, в случае приобретения доказательств. Поручено также продолжить практику приема родителей и родственников погибших, пропавших без вести и оказавшихся в плену военнослужащих, предоставления необходимых разъяснений по волнующим их вопросам.
Министр обороны Армении отметил, что оперативное и объективное выяснение всех обстоятельств, относящихся к войне, является срочной необходимостью, особо подчеркнув важность полного раскрытия причинно-следственных связей возможной коррупции в сфере приобретения вооружений, неудовлетворительной работы в вопросе управления мобилизационными ресурсами.
Было отмечено, что в 2020 г в ВС и других частях возбуждено 146 уголовных дел коррупционного характера. Установлен ущерб на сумму 221.560.950 драмов, что на 30% больше, чем в 2019 г. Восстановлен ущерб на сумму 61.314.695 драмов.
Также выявлен ущерб государству на сумму в 2 млрд драмов. С применением средств прокурорского воздействия в целом восстановлен ущерб в размере 1,3 млрд. драмов. Еще 111 млн драмов были восстановлены из нанесенного ранее ущерба.