Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը, եւ Հայաստանը դա շատ է գնահատում: Այս մասին այսօր՝ մարտի 29-ին, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում 2020 թվականին կատարված աշխատանքի հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտնեց արտգործնախարար Արա Այվազյանը:
Ընդ որում՝ նախարարը չհամաձայնեց այն պնդմանը, որ Հայաստանը եւ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը կախված են Ռուսաստանից:
Այվազյանը շեշտեց, որ Հայաստանի անվտանգության ոլորտում ՀԱՊԿ-ը կարեւոր տեղ ունի: ԱԳՆ ղեկավարի խոսքով՝ պատերազմի ժամանակ Հայաստանն այս կազմակերպությանը տեղեկացրել է ստեղծված իրավիճակի մասին, սակայն նրան չի դիմել:

Россия остается стратегическим союзником Армении, и Армения это очень ценит. Об этом в Национальном Собрании Армении на заседании постоянной парламентской Комиссии по европейской интеграции при обсуждении отчета о проделанной работе за 2020 год заявил 29 марта министр иностранных дел республики Ара Айвазян.
При этом, министр не согласился с утверждением о том, что Армения и внешняя политика Армении зависят от России.
Айвазян подчеркнул, что ОДКБ в сфере безопасности Армении занимает важное место. По словам главы МИД, во время войны Армения информировала данную организацию о складывающейся ситуации, однако не обращалась к ней.