ՍԴ-ն ասել է իր խոսքը այդ հոդվածի սահմանադրականության հետ կապված, ես կարծում եմ, որ դատարանն էլ այսօր իր խոսքը պետք է ասի եւ հանցակազմի բացակայության պատճառով պետք է կարճի բոլորի նկատմամբ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 30-ին, դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նշենք, որ այսօր դատարանում նախատեսված է Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատակն նիստը:
«ՍԴ-ի որոշումը ճիշտ որոշում է, ամեն դեպքում այդ որոշումը եւս մեկ անգամ փաստում է, որ այս հոդվածով նաեւ քաղաքական հետապնդում է եղել մեր նկատմամբ: Ես դեռ այն ժամանակ ասել էի, որ չեմ հասկանում մեղադրանքի էությունն իմ նկատմամբ: Ես այն ժամանակ (նկատի ունի 2008 թվականի մարտի 1-ին-խմբ) գլխավոր շտաբի պետ եմ եղել: Ուզում եմ հիշեցնել, որ 2008-ի դեկտեմբերի 25-ին է «Պաշտպանության մասին» օրենքը փոխվել եւ ԳՇ պետը դարձել զորային կառույցի ղեկավար: Ես երբ եղել եմ ԳՇ պետ, ես հրամանատար չեմ եղել: Մեղադրանքի հիմքում դրված էր այն, որ ես ընթերցել եմ արտակարգ դրության հրամանագրի համաձայն , թե զինված ուժերն ինչ խնդիրներ պետք է կատարեն: Զինված ուժերը պետք է կատարեն պետական պահպանության օբյեկտների պահպանության խնդիրը: Պարզապես ընթերցել եմ եւ այսօր դատարանը պետք է իր որոշումն ընդունի»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ մարտի 26-ին Սահմանադրական դատարանը ՀՀ ՔՕ 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել է Սահմանադրության 78-րդ (համաչափության սկզբունքը) եւ 79-րդ (որոշակիության սկզբունքը) հոդվածներին հակասող եւ անվավեր։
Նշենք, որ այս հոդվածի հատկանիշներով է մեղադրանք առաջադրված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի, ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրվի, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արմեն Գեւորգյանի նկատմամբ։

YEREVAN. – The Constitutional Court has said its word in connection with the constitutionality of that article, and I believe that the [first-instance] court should say its word today and should dismiss [the case] against everyone, because of lack of corpus delicti. Armenia’s former minister of defense Seyran Ohanyan told this to reporters at the court yard Tuesday.
The trial of the criminal case against second President Robert Kocharyan, former CSTO Secretary General Yuri Khachaturov, former Defense Minister Seyran Ohanyan, and former Deputy PM Armen Gevorgyan is to resume today at the court of general jurisdiction of Yerevan.
"The decision of the Constitutional Court is the right decision. In any case, that decision proves once again that there was political persecution against us, also under this article. I had said at the time that I don’t understand the essence of the charge against me," Ohanyan added.
As reported earlier, on March 26, the Constitutional Court declared Article 300.1 (overthrow of the constitutional order) of the Criminal Code in conflict with Articles 78 (principle of proportionality) and 79 (principle of certainty) of the Constitution, and therefore invalidated it. It is not clear what kind of “overthrow” is in question, given that the aforesaid article was adopted under one constitution, and they had tried to amend it under another constitution.
The defendants—second President Robert Kocharyan, former CSTO Secretary General Yuri Khachaturov, former Defense Minister Seyran Ohanyan, and former Deputy PM Armen Gevorgyan—are charged under this article of the Criminal Code.