Սխալ կլիներ Երասխի իրավիճակը դիտարկել որպես տեղային երեւույթ: Դա նախաբանն է ապագայի, խոշոր տարածաշրջանային քաղաքական զարգացումների: Այս մասին NEWS.amTALK TIME հաղորդման  ժամանակ ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը: Նրա խոսքով՝ Թուրքիայից որոշակի ազդանշաններ են ստացվում:
Թուրքագետը նկատեց, որ պատերազմից հետո հիմնական լարվածությունը Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի ուղղությամբ է:
«Տվյալ պահին տպավորություն է, որ գլխավոր սպառնալիքի ուղղությունը փոխվել է եւ բխվում է Նախիջեւանից: Այդ հատվածում բավական երկար ժամանակ լուրջ միջադեպեր չենք ունեցել»,-ասաց Իսպիրյանը:
Նա նշեց, որ վերջին ջարիներին Թուրքիան ակտիվորեն մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունն ու ազդեցությունը Նախիջեւանում:
Փորձագետը նշեց, որ Երասխի ուղղությամբ լարվածությունը կարող է կապ ունենալ թուրքական գործոնի հետ, որն ուղղված է Հայաստանի իշխանությանը:  Թուրքագետի կարծիքով՝ նման իրավիճակում Հայաստանը պետք է իր համար գործողությունների կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ ծրագիր մշակի, որն ուղղված կլինի ինչպես դաշնակիցներին, այնպես էլ հնարավոր հակառակորդների, ինչպես նաեւ գերտերությունների հետ հետագա փոխգործակցությանը:

It would be wrong to view the situation in Yeraskh as a local phenomenon since it is the prelude to large regional political developments that will unfold in the future. This is what Turkologist Andranik Ispiryan said during Armenian News-NEWS.am’s TALK TIME show. According to him, there are some signals from Turkey.
The Turkologist noted that after the war, there is mainly tension in the Syunik and Gegharkunik Provinces of Armenia.
“At this moment, one gets the impression that the main threat comes from Nakhchivan. There haven’t been serious incidents in that sector for a long time,” Ispiryan said, adding that Turkey has been actively increasing its military presence and influence in Nakhchivan over the past few years.
The analyst stated that the tension in the direction of Yeraskh may be linked to the Turkish factor, which is targeted against the Armenian government. According to him, in this situation, Armenia needs to develop short-term and long-term action plans for cooperation with allies, possible adversaries and future cooperation with superpowers.