ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը դատապարտել է Covid-19 պատվաստանյութի անարդար տարածումն ամբողջ աշխարհում՝ հայտարարելով, որ դա անբարոյական եւ հիմար է, հայտնում է CNBC-ը:
Գուտերեշը ելույթ է ունեցել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կազմակերպած ճեպազրույցում, որտեղ պաշտոնատար անձինք հաստատել են յուրաքանչյուր երկրի բնակչության 40%-ին մինչեւ տարեվերջ, իսկ 70%-ին՝ մինչեւ 2022 թվականի կեսերը պատվաստելու իրենց նպատակը:
ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեեսուսը նշել է, որ Աֆրիկայի բնակչության 5%-ից էլ պակասը լիովին պատվաստված է, մինչդեռ բարձր եւ միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրներն օգտագործել են արտադրված պատվաստանյութերի 75%-ը: «Պատվաստանյութերի արդար բաշխման բացակայությունը ոչ միայն անբարոյականության, այլեւ հիմարության հարց է»,- ասել է Գուտերեշը:
Առողջապահության պանամերիկյան կազմակերպության տնօրեն, դոկտոր Կարիսա Էթյենն ասել է, որ Լատինական Ամերիկայում եւ Կարիբյան ավազանում է Covid-19-ի դեմ ամբողջությամբ միայն 37%-ն է պատվաստվել, ինչը կրկնակի քիչ է, քան Կանադայում, քանի որ զարգացող տնտեսությունները պայքարում են կենսական կարեւոր պատվաստանյութեր ստանալու համար:
«Եթե մենք թույլ տանք վիրուսին շարունակել աշխարհի հարավում տարածվել անտառային հրդեհների պես, վտանգ կա, որ մի օր, իսկ այդ օրը կարող է շատ շուտ գալ, կհայտնվի մեկ այլ տարբերակ, որը կկարողանա դիմակայել պատվաստանյութերին»,- ասել է Գուտերեշը: «Եւ բոլոր պատվաստման ջանքերը, որոնք կատարվել են զարգացած երկրներում՝ ամբողջ բնակչությանը մեկ, երկու կամ երեք անգամ պատվաստելու համար, կփլվեն, եւ այդ մարդիկ պաշտպանված չեն լինի»:

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш осудил несправедливое распространение вакцины против Covid-19 по всему миру, заявив, что это аморально и глупо, передает CNBC.
Гутерриш выступил на брифинге для прессы, организованном Всемирной организацией здравоохранения, где официальные лица подтвердили свою цель вакцинировать 40% населения каждой страны к концу года и 70% к середине 2022 года.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус отметил, что менее 5% населения Африки было полностью вакцинировано, в то время как страны с высоким и выше среднего уровнями доходов использовали 75% произведенных  вакцин.  «Отсутствие справедливого распределения вакцин - это не только вопрос аморальности, это также вопрос глупости», - сказал Гутерриш.
Директор Панамериканской организации здравоохранения доктор Карисса Этьен заявила, что всего 37%  в Латинской Америке и Карибском бассейне были полностью вакцинированы против Covid-19, что почти вдвое меньше, чем в Канаде, поскольку страны с развивающейся экономикой борются за доступ к жизненно важным прививкам.
«Если мы позволим вирусу продолжать распространяться как лесной пожар на юге мира, существует риск, что однажды, а этот день может наступить очень скоро, появится  другой вариант, который будет иметь возможность противостоять вакцинам », - сказал Гутерриш. «И все усилия по вакцинации, предпринятые в развитых странах для вакцинации всего населения один, два или три раза, все эти усилия развалятся, и эти люди не будут защищены».