ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի առցանց նիստի ժամանակ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը  հակադարձել է Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովին այն բանից հետո, երբ վերջինս հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մնացել է անցյալում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը իր ելույթում կրկնել է երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը, թե «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը  մնացել է անցյալում և Ադրբեջանում ներկայումս  երկու շրջան կա` Ղարաբաղյան և Արևելյան Զանգեզուրի»:
Ի պատասխան այդ հայտարարությանը` Մհեր Գրիգորյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն չի կարող լուծվել ուժի միջոցով և  հակամարտության կարգավորմանը կարելի է հասնել խաղաղ ճանապարհով ՝ բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի շրջանակներում։
«Վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը հավատարիմ եղել է, մնում է և կլինի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների բոլոր կետերի կատարմանը: Ընդ որում, ես ուզում եմ վերընթերցել կամ վերաշարադրել շատ կարևոր նրբություն` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժով։ Հակամարտության կարգավորմանը կարելի է հասնել խաղաղ ճանապարհով ՝ բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի շրջանակներում։ Եվ այս իմաստով տարածաշրջանում խաղաղ զարգացման փուլ դուրս գալու, իրավիճակը լիցքաթափելու համար անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի և հրաժարվի ագրեսիվ հռետորաբանության և թշնամական գործողությունների քաղաքականությունից»,- եզրափակել է Գրիգորյանը:

В ходе онлайн-заседания Совета глав правительств СНГ 12 ноября вице-премьер Армении Мгер Григорян возразил премьер-министру Азербайджана Али Асадова после того, как последний заявил, что карабахский конфликт ушел в прошлое.
Как сообщает «Арменпресс», Асадов в своем выступлении повторил слова президента страны Ильхама Алиева о том, что «карабахский конфликт ушел в прошлое, в настоящее время в Азербайджане есть два региона - Карабах и Восточный Зангезур».
В ответ на это заявление Мгер Григорян подчеркнул, что карабахский конфликт не может быть решен силовым путем, конфликт может быть урегулирован мирным путем, исключительно в рамках международного мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Подтверждаю, что Армения верна выполнению всех пунктов заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Более того, я хочу перечитать или повторить очень важный нюанс: карабахский конфликт не может быть решен силовым путем. Урегулирование конфликта может быть достигнуто мирным путем, исключительно в рамках международного мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этом смысле, чтобы выйти на этап мирного развития в регионе, разрядить обстановку, Азербайджану необходимо занять конструктивную позицию, отказаться от политики агрессивной риторики и враждебных действий», - заключил Мгер Григорян.