Թուրքիան եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ձգտում են համաձայնեցնել ներդրումային գործարքներն Աբու Դաբիի թագաժառանգ շեյխ Մուհամեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի Անկարա կատարած այցի ընթացքում՝ Թուրքիայում ֆինանսական ճգնաժամի ֆոնին: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով թուրք պաշտոնյաներին։
Շեյխ Մուհամեդի հանդիպումը նախագահ Թայիփ Էրդողանի հետ հաջորդեց տարածաշրջանային դաժան մրցակցության ժամանակաշրջանին եւ տեղի ունեցավ մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ թուրքական լիրայի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ անկում ապրեց մինչեւ 15 տոկոս:
Թուրքիան եւ ԱՄԷ-ն մրցում են տարածաշրջանում ազդեցության համար այն բանից հետո, երբ մեկ տասնամյակ առաջ արաբական ապստամբություններ բռնկվեցին: Նրանք աջակցում էին հակառակորդ կողմերին Լիբիայի պատերազմում, եւ նրանց դիվիզիաները տարածվեցին Միջերկրական ծովի արեւելյան եւ Պարսից ծոցում:
Այն բանից հետո, երբ քաղաքական տարաձայնությունները մարեցին, բայց դեռեւս չլուծվեցին, կողմերը կենտրոնացան տնտեսական կապերի եւ լարվածության թուլացման վրա:
«Սպասվում է, որ որոշ գործարքներ կկնքվեն տնտեսության, տեխնոլոգիաների, շրջակա միջավայրի, կիբերանվտանգության եւ լոգիստիկայի վերաբերյալ»,- ասել է թուրքական կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ անանուն մնալու պայմանով:
Ակնկալվում էր, որ ԱՄԷ-ն կարճաժամկետ հեռանկարում «զգալի» ներդրումներ կանի Թուրքիայում։
Հարցին` արդյոք ԱՄԷ-ն տնտեսական օգնություն կտրամադրի Թուրքիային, ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախարար Աբդուլլահ բին Թուկ Ալ Մարին չի մանրամասնել. «Այսօր ինչ էլ լինի, կտեսնենք վաղը»։
Շեյխ Մոհամեդի այցի նախապատրաստական ​​աշխատանքներին ծանոթ թուրք պաշտոնյան ասել է, որ գործարքները կարող են բանակցվել էլեկտրոնային առեւտրի, էներգետիկայի եւ մատակարարման շղթայի ոլորտներում:
Ավելի երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցությունը կարող է առաջանալ ԱՄԷ ընկերությունների ֆինանսավորումից եւ ձեռքբերումից կամ նրանց թուրք գործընկերների հետ գործընկերության հաստատումից, ասել է պաշտոնյան՝ կանխատեսելով, որ ԱՄԷ-ի ընդհանուր ներդրումներն ի վերջո միլիարդավոր դոլարների կհասնեն:
Երկու երկրները կգնահատեն նաեւ համագործակցության ուղիներն արտաքին քաղաքականության ոլորտում։ «ԱՄԷ-ի հետ խնդիրներն ավարտվել են: Մենք թեւակոխում ենք մի շրջան, որն ամբողջությամբ հիմնված է համագործակցության եւ փոխշահավետության վրա»,- ասել է պաշտոնյան։
Սեպտեմբերին Թուրքիան հայտարարել է, որ բանակցություններ է վարում ԱՄԷ-ի հետ էներգետիկայում ներդրումների շուրջ, ինչպիսիք են էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, մինչդեռ ԱՄԷ-ն ասաց, որ ձգտում է ավելի սերտ առեւտրատնտեսական կապեր ունենալ Անկարայի հետ:
ԱՄԷ-ի սուվերեն հարստության հիմնադրամները նույնպես մեծ ներդրումներ են կատարել թուրքական առցանց մթերային Getir ընկերության եւ էլեկտրոնային առեւտրի Trendyol հարթակում:

Турция и Объединенные Арабские Эмираты стремятся согласовать инвестиционные сделки во время визита в Анкару наследного принца Абу-Даби шейха Мухаммеда бен Заида аль-Нахайяна на фоне финансового кризиса в Турции. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на турецких официальных лица.
Встреча шейха Мохаммеда с президентом Тайипом Эрдоганом последовала за периодом ожесточенного регионального соперничества и состоялась на следующий день после того, как турецкая лира упала на целых 15% по отношению к доллару.
Турция и ОАЭ борются за влияние в регионе с тех пор, как десять лет назад вспыхнули арабские восстания. Они поддерживали противоборствующие стороны в войне в Ливии, и их разногласия распространились на восточное Средиземноморье и Персидский залив.
После того как политические разногласия утихли, но все еще не разрешились, стороны сосредоточили внимание на экономических связях и деэскалации.
«Ожидается, что будут подписаны некоторые сделки по экономике, технологиям, окружающей среде, кибербезопасности и логистике», - сказал высокопоставленный правительственный чиновник Турции на условиях анонимности.
Ожидалось, что ОАЭ сделают «значительные» инвестиции в Турцию в краткосрочной перспективе.
На вопрос, окажут ли ОАЭ экономическую помощь Турции, министр экономики ОАЭ Абдулла бин Тук Аль Марри не стал вдаваться в детали. «Что бы ни случилось сегодня, мы увидим это завтра».
Официальный турецкий чиновник, знакомый с подготовкой к визиту шейха Мохаммеда, сказал, что сделки могут быть согласованы в сферах электронной коммерции, энергетики и цепочки поставок.
По словам чиновника, более долгосрочное экономическое сотрудничество может быть связано с финансированием и приобретением компаниями ОАЭ или установлением партнерских отношений со своими турецкими коллегами, прогнозируя, что общий объем инвестиций ОАЭ в конечном итоге составит миллиарды долларов.
Две страны также оценят пути сотрудничества во внешней политике. «Проблемы с ОАЭ остались позади. Мы входим в период, полностью основанный на сотрудничестве и взаимной выгоде», - сказал чиновник.
В сентябре Турция заявила, что ведет переговоры с ОАЭ об инвестициях в энергетику, такую как производство электроэнергии, в то время как ОАЭ заявили, что стремятся к более тесным торгово-экономическим связям с Анкарой.
Фонды национального благосостояния ОАЭ также вложили значительные средства в турецкую бакалейную онлайн-компанию Getir и платформу электронной коммерции Trendyol.