Արցախի իշխանությունները կարծում են, որ Ղարաբաղում ռազմական գործողություններին մասնակցած զինյալները կարող էին տեղափոխվել Ուկրաինա, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ԼՂՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Մեծ հավանականություն կա, որ այդ ահաբեկչական խմբավորումներն այժմ Ուկրաինայում կռվում են Ռուսաստանի դեմ»,- ասել է Բեգլարյանը։
Նա խոսքով՝ Արցախի իշխանությունները տեղեկություններ ունեն, որ 5-7 հազար սիրիացի եւ լիբիացի զինյալներ են կռվել Ադրբեջանի կողմից, պատերազմից հետո դրանց մի մասը կարող էր մնալ Ադրբեջանի օկուպացրած տարածքներում։ «Նրանք եկել են այստեղ փողի համար կռվելու, այդ թվում՝ հակաքրիստոնեական գաղափարներով»,- նշել է Բեգլարյանը՝ ընդգծելով, որ ԼՂՀ իշխանությունները նաեւ ապացույցներ ունեն, որ այդ ահաբեկչական խմբավորումները Սիրիայում կռվել են ռուսական զորքերի դեմ, իսկ Ղարաբաղ գալու համար հավաքագրելիս նաեւ հակառուսական կարգախոսներ են օգտագործվել։

The Artsakh authorities believe that the militants who took part in the military actions in Karabakh could be transferred to Ukraine. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of State Artak Beglaryan said this in an interview with RIA Novosti.
"There is a high probability that these terrorist groups are now fighting against Russia in Ukraine," Beglaryan added.
According to him, the Artsakh authorities have information that 5 to 7 thousand Syrian and Libyan militants fought on the side of Azerbaijan during the Artsakh war in the fall of 2020, and after the war some of them could remain in the territories now occupied by Azerbaijan.
"They came here to fight for money, including with anti-Christian ideas," Beglaryan said.
He added that the Artsakh authorities have evidence that these terrorist groups fought against Russian troops in Syria, and anti-Russian slogans were used in order to recruit them to come to Karabakh.