Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ցավով արձանագրում է, որ ինչպես Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, այնպես և հետպատերազմյան շրջանում չեն դադարել հայոց հոգևոր և մշակութային ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգությունները և բարբարոսական գործողությունները։ Այս մասին նշված է Մայր Աթոռի՝ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերով գրասենյակի հայտարարության մեջ, որը հրապարակված է «Արցախի ժառանգություն» ֆեյսբուքյան էջում։
«Օրերս ԱՄՆ Քորնելի համալսարանի Caucasus Heritage Watch կառույցի կողմից հրապարակված արբանյակային տեսագրությունների հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Ադրբեջանը հիմնահատակ ավիրել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին (18-19 դդ․)։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից շարունակ իրականացվող մշակութային եղեռնը, որի նպատակը մեկն է՝ զրկել Արցախ աշխարհը իր պատմական ինքնությունից, հայկականության որևէ վկայությունից։
Որդեգրված այս քաղաքականությունը միտում ունի խորացնելու ազգերի միջև ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտը և չի նպաստում տարածաշրջանում տևական խաղաղության վերահաստատմանը։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու պատկան կառույցներին հստակ գնահատական տալ սույն հանցագործությանը և գործնական քայլեր ձեռնարկել հետագա վերացումից փրկելու Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային պատմական ժառանգությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Первопрестольный Святой Эчмиадзин с болью констатирует, что как во время второй Арцахской войны, так и в послевоенный период не прекращаются посягательства и варварские действия Азербайджана в отношении армянского духовного и культурного наследия. Об этом говорится в заявлении офиса по вопросам сохранения духовно-культурного наследия Арцаха, опубликованном на странице «Наследия Арцаха» в Facebook.
«В результате недавнего исследования спутниковых видеоматериалов, опубликованных структурой «Caucasus Heritage Watch» Корнелльского университета США, было установлено, что азербайджанцы уничтожили церковь «Сурб Саркис» (18-19 вв.) в селе Мохренис Гадрутского района.
Первопрестольный Св. Эчмиадзин решительно осуждает культурный геноцид, осуществляемый Азербайджаном, целью которого является лишение арцахского мира его исторической идентичности, любых признаков армянства.
Святая Армянская Апостольская Церковь призывает международное сообщество и соответствующие структуры дать четкую оценку этому преступлению и предпринять практические шаги для спасения от дальнейшего уничтожения армянского духовно-культурного исторического наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана».