Կալանքի տակ գտնվող գործարար Սամվել Կարապետյանը դատի է տվել իշխանական բլոգեր Ռոման Բաղդասարյանին՝ կրկին պահանջելով հերքում և 6 մլն դրամ:
Ըստ ներկայացված հայցի, Սամվել Կարապետյանը դատարանին խնդրում է զրպարտության մասով, Ռոման Բաղդասարյանին պարտավորեցնել հրապարակայնորեն հերքել հունիսի 18-ին ֆեյսբուքյան իր երկու էջերում արտահայտած և զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները։
Այս տեքստում Բաղդասարյանը պետք է գրի. «Հրապարակային հայտնում եմ, որ այդ տեղեկություններն ամբողջությամբ եղել են զրպարտչական, սուտ և անհիմն, որի համար ներողություն եմ խնդրում»։
Hայցի համար հիմք էլ հանդիսացել գործարարի մասին բլոգերի հետևյալ գրառումը. «Ի՞նչ պետք է իմանա յուրաքանչյուր մարդ Տաշիր Սամոյի մասին: Մենք հավաքել ենք ամենակարևորը, ինչի մասին խոսում են մարդիկ սոցցանցերում և մասնագիտական շրջանակներում։ Մեկ տարում միայն էլեկտրաէներգիայի հաշվին վաստակում է մոտ 115-120 միլիոն դոլար։ Դրան գումարած՝ շինարարական ընկերությունները, ռեստորանային բիզնեսը և ևս մոտ տասy ոլորտ, որտեղ հոսում են ժողովրդի գրպանից հանված ահռելի գումարներ։
Բյուջեն թալանվում է. աշխատակիցներին միտումնավոր ձևակերպում է նվազագույն աշխատավարձով, իսկ գումարի մի մասը տալիս ծրարով՝ պակաս հարկեր վճարելու համար։ Դպրոցների և այլ շինությունների շինարարության ժամանակ զանգվածային յուրացումներ է իրականացնում։
Աբսուրդն այն աստիճանի է հասել, որ նույնիսկ վարչապետն է բացահայտել, թե ինչպես են Տաշիր Սամոյի մարդիկ մարզադահլիճների լոգարանները գողանում։ Կրկեսի շենքը գրեթե 15 տարի չի շահագործվում։ Անվերջ վերանորոգումների անվան տակ այնտեղ փողերի լվացում է իրականացվում։ Կառավարությունը պարտավոր է պատասխանատվության ենթարկել նրան, բայց Փաշինյանի շրջապատում կան պաշտոնյաներ, որոնք դիտավորյալ չեն կիրառում պատժամիջոցներ ու աչք են փակում կատարվողի վրա։ Եթե շենքը չի շահագործվում, պետք է քանդել այն և հողատարածքը վերադարձնել պետությանը, որովհետև հողը նրան չի պատկանում։
Արդեն չորրորդ տարին նրա ընտանիքը դաժանաբար կոտորում է ուկրաինահայերին։ Ռուսական և ուկրաինական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ Տաշիր Սամոյի եղբորորդին, հորեղբոր գումարներով, հովանավորում է մոտ 2000 վարձկան հայերի։ Նրանցից 450-ը Ղարաբաղի բնակիչներ են։ Ղարաբաղցիների հավաքագրմամբ զբաղվում են Ա. Սարուխանյանը (գլխավորն է), Վագիֆը (Սամվել Բաբայանի չորրորդ գումարտակի մարդը) և Մ. Սահակյանը։ Մի քանի օր առաջ ութ ղարաբաղցի կրկին մեկնել է Եկատերինբուրգ և հրահանգներ ստանալուց հետո կմեկնի ճակատ։
Ոչ մի դրամ չի ծախսում էլեկտրասյուների և տրանսֆորմատորների վերանորոգման վրա։ Բոլոր հաշվետվությունները կեղծ են՝ հանրությանը մոլորեցնելու համար։ Չի վճարում փոխհատուցում այն քաղաքացիներին, որոնք օրերով առանց լույսի են մնում։ Կառավարությունը պարտավոր է հորդորել ժողովրդին գրավոր բողոքներ ներկայացնել և բոլորին հատուցել՝ տոկոսներով և տույժերով՝ հենց Տաշիր Սամոյի գրպանից։
Էջմիածնից մահապարտ է ուղարկել Մոսկվա, ով պայթեցրել է Արբատի գումարտակի հրամանատարին։ Մահապարտը ուներ քաղցկեղ և համաձայնել է պայթեցնել իրեն՝ խաղամոլ որդու պարտքերը մարելու դիմաց։ Վեճը կապված էր Դոնբասի բիզնեսի բաժանման հետ։ Ռուսաստանում սպանել և առևանգել է ավելի քան 15 առևտրի կենտրոնների և ընկերությունների ղեկավարների՝ նրանց ունեցվածքը ռուս գործընկերների հետ կիսելու համար։ Պաշտպանում է Ռուսաստանի շահերը և թքած ունի Հայաստանի վրա։
Վճարել է 30 մլն դոլար Գարեգինին, որպեսզի Քրիստոսի սրբապատկերի կողքին կախեն իր և կնոջ պատկերը։ Տարվա մեջ մեկ անգամ զոհաբերում է «հոտած» մեկ միլիոն դոլար, այն դեպքում, երբ բյուջեն թալանում է հարյուրավոր միլիոններով։ Սա օգնություն չէ ժողովրդին, այլ թալան։
Հայաստանի ժողովուրդը նվերների կարիք չունի։ Ուղղակի վերադարձրու այն ամենը, ինչ գողացել ես, իսկ նվերներ տուր Կրեմլի բեմին կանգնած ռուս պոռնիկներին։ Շատերը, աշխատելով ՀԷՑ-ում, ապօրինի կերպով զրկվում են աշխատանքից, իսկ դատարանները միշտ կանգնում են Տաշիր Սամոյի կողմը։
Մենք կոչ ենք անում կառավարությանը պահանջել հրապարակել դատական գործերի ամբողջական հաշվետվությունը և վերանայել այդ գործերը։ Թող բոլորին պատճառած վնասը փոխհատուցվի հենց Տաշիր Սամոյի գրպանից։
Մշտապես խառնվում է ՀՀ ԱԳՆ գործունեությանը և այնտեղ նշանակել է «սեփական» մարդկանց։ Սրանք այն մարդիկ են, որոնք նրան տրամադրում են տարբեր երկրներում ապրող գործարարների ցուցակներ, որպեսզի նրանց շանտաժի ենթարկի։ Բակո Սահակյանի հետ փողեր է լվացել Ղարաբաղում՝ շարքային քաղաքացիների անունից։
Հիվանդագին աստղամոլ է դարձել և իրեն Հայաստանի թագավոր է պատկերացնում՝ մոռանալով, որ ընդամենը արյունոտ ձեռքերով հանցագործ է, որի հարստությունը կառուցվել է անմեղ մարդկանց արյան վրա։ Տաշիր Սամոն պետք է վերադարձնի այն ամենը, ինչ գողացել է Հայաստանի ժողովրդից։ Սա Պետություն է, իսկ մոնոպոլիստները չպետք է ղեկավարեն ժողովրդին։
Եվ վերջում… մի սպասեք որևէ լավ բան այն մարդուց, ով ունի 1 միլիարդ 600 միլիոն դոլար, բայց կյանքի ընթացքում անգամ մեկ անգամ չի վարձել ուսուցիչ, որպեսզի կարողանա գրագետ խոսել գրական հայերենով։ Ահա և ողջ ճշմարտությունը հայ ժողովրդի, հայ լեզվի և պատմության հանդեպ ունեցած նրա «սիրո» մասին»։
Սամվել Կարապետյանի հայցի մեջ շեշտել է՝ «Facebook» սոցիալական կայքում հերքման տեքստը տեղադրելու անհնարինության դեպքում՝ պարտավորեցնել Ռոման Բաղդասարյանին վճիռը օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հանդես գալ հերքմամբ առնվազն 5000 տպաքանակ և Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում սպառում ունեցող որևէ տպագիր թերթի միջոցով՝ հրապարակելով հերքման նույն տեքստը, որը պահանջվում է տեղադրել սոցկայքի՝ Բաղդասարյանին պատկանող էջերում»։

Арестованный властями Армении российский предприниматель и меценат Самвел Карапетян подал в суд на проправительственного блогера Романа Багдасаряна, требуя опровержения и выплаты 6 миллионов драмов.
Согласно иску, Самвел Карапетян просит суд обязать Романа Багдасаряна публично опровергнуть клеветническую информацию, опубликованную им на двух своих страницах в Facebook 18 июня.
Багдасарян должен написать: «Публично заявляю, что данная информация является полностью клеветнической, ложной и необоснованной, за что приношу свои извинения».
Основанием для иска послужила следующая запись в блоге о бизнесмене: «Что должен знать каждый человек о «Ташири Само»? Мы собрали самое важное, о чём говорят в социальных сетях и профессиональных кругах. Только на электроэнергии он зарабатывает в год около 115–120 миллионов долларов. Кроме того, в сфере строительства, ресторанного бизнеса и ещё около десятка других отраслей утекают огромные суммы, изъятые из карманов граждан. Бюджет разворовывается: он намеренно оформляет сотрудникам минимальную зарплату, а часть денег выдаёт в конверте, чтобы меньше платить налогов. Он совершает масштабные хищения при строительстве школ и других зданий.
Абсурд дошёл до того, что даже премьер-министр раскрыл, как люди «Ташири Само» воруют души в спортзалах. Здание цирка не используется уже почти 15 лет. Там под видом бесконечных ремонтов идёт отмывание денег. Правительство обязано привлечь его к ответственности, но в окружении Пашиняна есть чиновники, которые намеренно не применяют санкции и закрывают глаза на происходящее. Если здание не используется, его следует снести, а землю вернуть государству, поскольку она ему не принадлежит.
Уже четвёртый год его семья зверски расправляется с украинскими армянами. По данным российских и украинских СМИ, племянник «Ташири Само» на деньги дяди содержит около 2000 армянских наёмников. 450 из них – жители Карабаха. Вербовкой карабахцев занимаются А. Саруханян (руководитель), Вагиф (боец четвёртого батальона Самвела Бабаяна) и М. Саакян. Несколько дней назад восемь карабахцев вновь выехали в Екатеринбург и отправятся на фронт после получения инструкций.
Он не тратит ни копейки на ремонт опор линий электропередач и трансформаторов. Все отчёты ложны, чтобы ввести общественность в заблуждение. Он не выплачивает компенсацию гражданам, оставшимся без электричества на несколько дней. Правительство обязано призвать людей подавать письменные жалобы и возмещать всем ущерб с процентами и штрафами из кармана самого «Ташири Само».
Он отправил из Эчмиадзина в Москву террориста-смертника, который взорвал командира батальона «Арбат». У террориста-смертника был рак, и он согласился взорвать себя в обмен на погашение долгов сына-игромана. Спор был связан с разделом бизнеса на Донбассе. Он убил и похитил более 15 руководителей торговых центров и компаний в России, чтобы разделить их имущество с российскими партнёрами. Он защищает интересы России и плевать ему на Армению.
Он заплатил 30 миллионов долларов Гарегину за то, чтобы тот повесил его портрет и портрет жены рядом с иконой Христа. Он жертвует «вонючий» миллион долларов раз в год, в то время как бюджет расхищается сотнями миллионов. Это не помощь народу, а грабеж.
Народу Армении не нужны подарки. Просто верните всё, что украли, и раздайте подарки российским проституткам, стоящим на кремлёвской сцене. Многие, работающие в ЭСА, незаконно лишаются работы, а суды всегда встают на сторону «Ташири Само».
Мы призываем правительство потребовать публикации полного отчёта по судебным делам и пересмотреть эти дела. Пусть ущерб, причинённый всем, будет возмещён из кармана «Ташири Само».
Он постоянно вмешивается в деятельность МИД РА и назначает туда «своих» людей. Именно эти люди предоставляют ему списки бизнесменов, проживающих в разных странах, чтобы шантажировать их. Он отмывал деньги в Карабахе вместе с Бако Саакяном от имени простых граждан. Он возомнил себя королём Армении, забывая, что он всего лишь преступник с кровавыми руками, чьё богатство было построено на крови невинных людей. «Ташири Само» должен вернуть всё, что он украл у народа Армении. Это государство, и монополисты не должны управлять народом.
И наконец… не ждите ничего хорошего от человека, у которого есть 1 миллиард 600 миллионов долларов, но который ни разу в жизни не нанял учителя, чтобы тот научил грамотно говорить на литературном армянском. Вот вся правда о его «любви» к армянскому народу, армянскому языку и истории».
Самвел Карапетян подчеркнул в своем иске: «В случае невозможности размещения текста опровержения в социальной сети «Facebook» обязать Романа Багдасаряна в течение пяти рабочих дней после вступления приговора в законную силу опубликовать опровержение в любой печатной газете тиражом не менее 5000 экземпляров, распространяемой по всей территории Республики Армения, опубликовав тот же текст опровержения, который требуется разместить на страницах социальной сети, принадлежащей Багдасаряну».