Տեխասից կոնգրեսական, հանրապետական Փիթ Սեշնսի աշխատակազմի ղեկավար Լուիս Անխել Վեգային մեղադրում են ԱՄՆ Կապիտոլիումի համալիրի տարածք ապօրինի հրազեն անցկացնելու մեջ։ Այս մասին վկայում են դատական փաստաթղթերը, որոնց ծանոթացել է CNN-ը։
Դատարանի տվյալներով՝ միջադեպը տեղի է ունեցել դեկտեմբերին, սակայն պաշտոնական մեղադրանքը ներկայացվել է միայն մի քանի ամիս անց։ Չորեքշաբթի Վեգան ներկայացել է Կոլումբիայի օկրուգի դատարան, իսկ ուրբաթ տեղի է ունեցել գործով առաջին լսումը։
Նրան առաջադրվել է երկու մեղադրանք՝ առանց լիցենզիայի բնակության վայրից դուրս զենք կրելու և Կապիտոլիումի տարածք հրազեն անցկացնելու համար։
Գործի նյութերի համաձայն՝ անվտանգության ծառայության աշխատակիցները Ներկայացուցիչների պալատի գրասենյակային շենքերից մեկի մուտքի անցակետում Վեգայի պայուսակում հայտնաբերել են ատրճանակ և զինամթերք։ Զենքը հայտնաբերելուց հետո նրան առաջարկվել է այն թողնել ավտոմեքենայում և կրկին անցնել զննությունը, ինչն էլ նա արել է։
Կապիտոլիումի ոստիկանության անցկացրած հեռախոսային հարցաքննության ընթացքում Վեգան ընդունել է, որ զենք կրելու լիցենզիա չունի։ Նա նաև նշել է, որ սովորաբար շենք է մտնում կոնգրեսականի հետ միասին, որն ազատված է անվտանգության ստանդարտ ստուգումից, սակայն միջադեպի օրը մուտք է գործել առանձին և մոռացել է, որ զենքը մնացել էր պայուսակում։

Руководитель аппарата конгрессмена от Техаса, республиканца Пита Сешнса, Луис Анхель Вега обвинён в незаконном проносе огнестрельного оружия на территорию комплекса Капитолия США. Об этом свидетельствуют судебные документы, с которыми ознакомился CNN.
По данным суда, инцидент произошёл в декабре, однако официальное обвинение было предъявлено лишь спустя несколько месяцев. В среду Вега был доставлен в суд округа Колумбия, а в пятницу состоялось первое слушание по делу.
Ему предъявлены два обвинения: ношение оружия вне места проживания без лицензии и пронос огнестрельного оружия на территорию Капитолия.
Согласно материалам дела, сотрудники службы безопасности обнаружили пистолет и боеприпасы в сумке Веги на контрольно-пропускном пункте при входе в одно из зданий офисов Палаты представителей. После обнаружения оружия ему было предложено оставить его в автомобиле и повторно пройти досмотр, что он и сделал.
В ходе телефонного допроса, проведённого полицией Капитолия, Вега признал, что не имеет лицензии на ношение оружия. Он также заявил, что обычно проходит в здание вместе с конгрессменом, который освобождён от стандартной проверки безопасности, однако в день инцидента вошёл отдельно и забыл, что оружие осталось в сумке.