Թեհրանում տեղի է ունեցել Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարարի հանդիպումը Ռուսաստանի և Չինաստանի դեսպանների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխըմբռնման հուշագրի նախագծի շուրջ վերջին զարգացումները։
Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին X սոցիալական ցանցի հրապարակման մեջ հայտնել է, որ Թեհրանում Ռուսաստանի և Չինաստանի դեսպանների հետ հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ են փոխանակել «Իսլամաբադի հուշագրի» նախագծի հետ կապված վերջին փոփոխությունների վերաբերյալ։
Նրա խոսքով՝ Իրանի, Չինաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունը, ինչպես նաև երեք երկրների միջև համակարգումը, կշարունակվի և կամրապնդվի։
Բանակցություններն ընթանում են համաձայնագրի նախագծի շուրջ ակտիվ դիվանագիտական խորհրդակցությունների ֆոնին, որը քննարկվում է Պակիստանի միջնորդությամբ։ Ավելի վաղ Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը հայտնել էր, որ կողմերը, իբր, մոտեցել են շրջանակային խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերմանը, իսկ դրա վերջնական տարբերակը կարող է լինել առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում՝ հետագա էլեկտրոնային ստորագրմամբ և տեխնիկական բանակցություններով։
Դրանից առաջ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին նշել էր, որ Թեհրանը և Վաշինգտոնը կարող են առաջիկա օրերին հայտարարել նախնական փոխըմբռնման մասին, սակայն ընդգծել էր, որ գործընթացը դեռ ավարտված չէ։ Նրա խոսքով՝ քննարկվող փաստաթուղթը 14 կետից բաղկացած հուշագիր է, որը պետք է հիմք դառնա հետագա բանակցությունների համար։
Նա հավելել է, որ հետագա փուլերում նախատեսվում է քննարկել պատժամիջոցների վերացումը, միջուկային դոսյեն, տնտեսական վերականգնումը և այլ հարցեր, ընդ որում՝ Իրանը պնդում է պայմանավորվածությունների պահպանման երաշխիքների և իր ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի վրա։

В Тегеране прошла встреча заместителя министра иностранных дел Ирана с послами России и Китая, на которой обсуждались последние события вокруг проекта меморандума о взаимопонимании между Ираном и США.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади сообщил в публикации в соцсети X, что в ходе встречи с послами России и Китая в Тегеране стороны обменялись мнениями по последним изменениям, связанным с проектом «Исламабадского меморандума».
По его словам, стратегическое партнёрство Ирана, Китая и России, а также координация между тремя странами будут продолжены и укреплены.
Переговоры проходят на фоне активных дипломатических консультаций вокруг проекта соглашения, который обсуждается при посредничестве Пакистана. Ранее премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф заявил, что стороны якобы приблизились к достижению рамочного мирного соглашения, а его финализация может состояться в ближайшие 24 часа с последующим электронным подписанием и техническими переговорами.
До этого министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи отмечал, что Тегеран и Вашингтон могут в ближайшие дни объявить о предварительном понимании, однако подчеркнул, что процесс ещё не завершён. По его словам, обсуждаемый документ представляет собой 14-пунктный меморандум, который должен лечь в основу дальнейших переговоров.
Он добавил, что в последующих этапах предполагается обсуждение снятия санкций, ядерного досье, экономического восстановления и других вопросов, при этом Иран настаивает на гарантиях соблюдения договорённостей и уважении своего суверенитета.