Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան կապ է հաստատել Կրեմլի հետ՝ Ուկրաինայում պատերազմի հնարավոր ավարտի ուղիների շուրջ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկխոսություն սկսելու փորձի շրջանակում, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում անելով իրավիճակին ծանոթ աղբյուրներին։
Նրանց տվյալներով՝ Կոշտայի գլխավոր խորհրդականը երկու հեռախոսազրույց է ունեցել Պուտինին մոտ կանգնած բարձրաստիճան ռուսաստանցի պաշտոնյայի հետ։
Այդ շփումների նպատակն է հող նախապատրաստել ապագայում առավել բովանդակալից բանակցությունների համար։
Զրուցակիցները նշում են, որ խոսքը նախնական խորհրդակցությունների մասին է, որոնք ուղղված են հնարավոր քաղաքական երկխոսության համար պայմանների ստեղծմանը, սակայն կողմերն այդ շփումների փաստը դեռևս պաշտոնապես չեն հաստատել։

Председатель Европейского совета Антониу Кошта установил контакт с Кремлём в рамках попытки начать диалог с президентом России Владимир Путин о возможных путях завершения войны в Украине, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией.
По их данным, главный советник Кошты провёл два телефонных разговора с высокопоставленным российским чиновником, близким к Путину.
Цель этих контактов — подготовка почвы для более содержательных переговоров в будущем.
Собеседники отмечают, что речь идёт о предварительных консультациях, направленных на создание условий для возможного политического диалога, однако официального подтверждения этих контактов стороны пока не давали.