«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Դավիթ Ղազինյանը կալանավորվեց 2 ամսով։ ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարեց Հակոռուպցիոն կոմիտեի ներկայացրած միջնորդությունը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ԿԸՀ-ն բավարարել էր Դատախազության կողմից ներկայացված միջնորդությունը Դավիթ Ղազինյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ, նա երեկ ձերբակալվել էր։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվել էր. «Իրականացված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանի գրասենյակում որպես պատասխանատու նշանակված անձինք, ինչպես նաև նույն կուսակցության պատգամավորի թեկնածու գրանցված Դավիթ Ղազինյանը, կուսակցության համակիրների և նրանց հետ համագործակցող մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ ընտրողներին խոստացել, ինչպես նաև տվել են ընտրակաշառք:
Դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ձերբակալվել են մի շարք անձինք, կատարվել են խուզարկություններ և վարութային այլ գործողություններ»։

Davit Ghazinyan, an MP candidate from the opposition Strong Armenia Alliance, has been detained for two months.
The Anti-Corruption Court granted the respective petition filed by the Anti-Corruption Committee.
Earlier, the Central Electoral Commission had granted the petition filed by the Prosecutor General's Office to strip Ghazinyan of his immunity; he was arrested Wednesday.
A statement released by the Anti-Corruption Committee of Armenia had noted that as a result of the measures taken by the employees of the Anti-Corruption Committee, factual data were obtained that persons appointed as responsible persons in the Arabkir administrative district office of the Strong Armenia party in Yerevan, as well as Davit Ghazinyan, a registered candidate for MP of the same party, with prior agreement with the party's supporters and a group of people collaborating with them, promised voters, as well as gave them electoral bribes.
A criminal proceeding has been initiated in the Anti-Corruption Committee of Armenia regarding the incident, a number of persons were arrested, and searches as well as several other procedural actions were carried out.