ԱՄՆ-ն և Իրանը Դոհայում հուշագրի շուրջ անուղղակի բանակցություններում առաջընթացի են հասել։ Այս մասին հայտնել է Կատարի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաջեդ բեն Մոհամմեդ ալ-Անսարին։
«Այսօր Դոհայում ավարտվել են Կատարի և Պակիստանի ներկայացուցիչների առանձին հանդիպումները ԱՄՆ-ի և Իրանի ներկայացուցիչների հետ, որոնց ընթացքում դրական առաջընթաց է արձանագրվել Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրին առնչվող հարցերի շուրջ», — գրել է նա X սոցիալական ցանցում։
Ալ-Անսարին ընդգծել է, որ կողմերը պայմանավորվել են քննարկումները շարունակել մոտ ժամանակում․ հաջորդ հանդիպումը կպլանավորվի Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի և հուղարկավորության արարողություններից հետո։

The US and Iran have made progress in indirect talks on the memorandum in Doha, Qatari Ministry of Foreign Affairs (MFA) spokesperson Majed Mohammed Al-Ansari announced.
“Qatar & Pakistan mediators concluded separate meetings with the US & Iranian negotiators in Doha today, with positive progress made on issues related to the Islamabad Memorandum of Understanding,” Al-Ansari wrote on X.
He added that the “parties agreed to continue discussions over the coming period, with the next meeting to be scheduled at the earliest possible time following the funeral processions of the former Iranian Supreme Leader,” Ali Khamenei.