Նախագծի մեկնարկից գրեթե քսան տարի անց, Նորմանդիան, կարծես թե, մոտ է նրան, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտի կարգավիճակ ստանալու նրա հայտը պսակվի հաջողությամբ: ՄԱԿ-ի կառույցը պետք է հայտարարի իր որոշումը հուլիսի 24-ից 27-ը Պուսանում (Կորեայի Հանրապետություն) Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 48-րդ նստաշրջանում, հաղորդում է Euronews-ը:
Եթե հայտը հաստատվի, Նորմանդիայի ափհանման լողափերը կհայտնվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում արդեն ընդգրկված ֆրանսիական 54 հաստատությունների կողքին, ներառյալ Մոն Սեն Միշելը, Վերսալի պալատը և Շարտրի տաճարը: Այդ կարգավիճակը տրամադրվում է «բացառիկ համամարդկային արժեք» ունեցող օբյեկտներին և պարտավորեցնում է պետություններին ապահովել դրանց պաշտպանությունը:
Ցանկում ներառումը տարածվելու է 1944 թվականի հունիսի 6-ի դաշնակիցների ափհանման հինգ պատմական լողափերի վրա՝ Յուտա, Օմահա, Գոլդ, Ջունո և Սուորդ, ինչպես նաև մի շարք տեսարժան վայրերի, մասնավորապես՝ Պուանտ դյու Հոկի, Լոնգ սյուր Մերում գտնվող գերմանական մարտկոցի, Արոմանշի արհեստական նավահանգստի, բազմաթիվ ռազմական գերեզմանատների ու հուշահամալիրների վրա:
1944 թվականի հունիսի 6-ին դաշնակիցների ավելի քան 150 հազար զինվորներ, հիմնականում ամերիկացիներ, բրիտանացիներ և կանադացիներ, ափ իջան Նորմանդիայի ափամերձ գոտում՝ պատմության մեջ խոշորագույն ծովային դեսանտային գործողության ընթացքում: Նրանցից ավելի քան 4 հազարը զոհվեցին այդ օրը, որը վճռորոշ դարձավ ֆաշիստական օկուպացիայից Եվրոպայի ազատագրման գործում:

Nearly twenty years after the project was launched, Normandy appears to be close to seeing its bid for UNESCO World Heritage status succeed. The UN body is expected to announce its decision from July 24 to 27 at the 48th session of the World Heritage Committee in Busan (Republic of Korea), Euronews reports.
If the bid is approved, the Normandy landing beaches will join 54 French sites already inscribed on the UNESCO World Heritage List, including Mont-Saint-Michel, the Palace of Versailles, and Chartres Cathedral. This status is granted to sites of “outstanding universal value” and requires states to ensure their protection.
The inscription would cover the five historic Allied landing beaches of June 6, 1944 — Utah, Omaha, Gold, Juno, and Sword — as well as a number of iconic sites such as Pointe du Hoc, the German battery at Longues-sur-Mer, the artificial harbor at Arromanches, and numerous military cemeteries and memorials.
On June 6, 1944, more than 150,000 Allied troops, mainly Americans, British, and Canadians, landed on the Normandy coast in the largest amphibious assault operation in history. More than 4,000 of them were killed that day, which proved decisive in the liberation of Europe from Nazi occupation.