Ավստրիայի Իննի Բրաունաու քաղաքում, այն տանը, որտեղ ծնվել է Ադոլֆ Հիտլերը, բացվել է ոստիկանական բաժանմունք։ Բաժանմունքի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին, ի թիվս այլոց, մասնակցել է նաև Ավստրիայի ներքին գործերի նախարար Գերհարդ Քարները, տեղի է ունեցել հուլիսի 22-ին, հայտնել է Reuters-ը։
Ավստրիայի իշխանությունները տան սեփականատիրուհու հետ տարիներ շարունակ դատական վեճ էին վարում, որն ավարտվել է նրանով, որ 2016 թվականին շենքը օտարվել է հանրային կարիքների համար։ Կային ծրագրեր՝ քանդելու այն տունը, որտեղ ծնվել էր Հիտլերը, սակայն ի վերջո որոշվեց հրաժարվել այդ մտադրությունից և շենքում տեղակայել ոստիկանական բաժանմունք։
2020 թվականին, երբ ամփոփվել էին շենքի վերակառուցման մրցույթի արդյունքները, հաղորդվել էր, որ այն ոստիկանական բաժանմունքի վերածելու համար կծախսվի հինգ միլիոն եվրո։
Ինչպես նշել է Reuters-ը, այժմ միակ բանը, որ հիշեցնում է, թե այս շենքում է ծնվել Հիտլերը, տան մոտ գտնվող հուշաքարն է, որը բերվել է Մաութհաուզենի համակենտրոնացման ճամբարից և որի վրա փորագրված է. «Ֆաշիզմ՝ այլևս երբեք»։
Ադոլֆ Հիտլերը ծնվել է Զալցբուրգի մոտ գտնվող Իննի Բրաունաու քաղաքի այդ տանը 1889 թվականին։ Տարբեր տարիներին այդ տանը գործել են դպրոց, գրադարան, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց ապաստարան։

В австрийском городе Браунау-на-Инн, в доме, где родился Адольф Гитлер, открылся полицейский участок. Официальная церемония открытия участка, на которой присутствовал, в числе прочих, глава МВД Австрии Герхард Карнер, прошла 22 июля, сообщает Reuters.
Австрийские власти вели многолетнюю тяжбу с владелицей дома, которая завершилась тем, что в 2016 году здание было экспроприировано. Существовали планы снести дом, где родился Гитлер, однако от них, в итоге, было решено отказаться и разместить в здании полицейский участок.
В 2020 году, когда были подведены итоги конкурса на реконструкцию здания, сообщалось, что на превращение его в полицейский участок потратят пять миллионов евро.
Как отмечает Reuters, единственное, что сейчас напоминает о том, что в этом здании родился Гитлер — памятный камень возле дома, привезенный из концлагеря Маутхаузен, на котором выбита надпись: «Фашизм — никогда больше».
Адольф Гитлер родился в доме в Браунау-на-Инне под Зальцбургом в 1889 году. В разные годы в доме находились школа, библиотека, а также приют для людей с инвалидностью.