Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կներկայացնի Նաթանզում գտնվող միջուկային օբյեկտի հարևանությամբ տեղակայված Քոլանգ Գազ Լա լեռան վերաբերյալ հետախուզական տվյալները։ Այս մասին հայտնել է New York Post թերթը՝ հղում անելով իր աղբյուրին։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Իսրայելի վարչապետը մտադիր է ամերիկացի առաջնորդին փոխանցել նաև Իսլամական Հանրապետության միջուկային և հրթիռային ծրագրերի վերաբերյալ իսրայելական հետախուզության տվյալները։
Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Իրանի ենթադրյալ նոր միջուկային օբյեկտի վերաբերյալ Թրամփի հայտարարություններն անհիմն են, իսկ Քոլանգ Գազ Լա լեռան նկատմամբ Վաշինգտոնի կպչուն ուշադրությունը ոչ այլ ինչ է, քան ագրեսիայի, ավերածությունների և դիվերսիաների համար հորինված պատրվակ։

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в ходе визита в Вашингтон поделится с президентом США Дональдом Трампом разведданными о горе Коланг Газ Ла близ ядерного объекта в Натанзе. Об этом сообщила газета New York Post со ссылкой на источник.
По сведениям издания, премьер еврейского государства также намерен предоставить американскому лидеру сведения израильской разведки о ядерной и ракетной программах исламского государства.
Представитель МИД исламской республики Эсмаил Багаи сообщил ранее, что заявления Трампа о предполагаемом новом ядерном объекте Ирана безосновательны и навязчивое внимание Вашингтона к горе Коланг Газ Ла, где ядерная деятельность не ведется, является не чем иным, как сфабрикованным предлогом для агрессии, разрушений и диверсий.