ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Fox News հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտնել է, որ Իրանը Վաշինգտոնին հավաստիացրել է՝ Հորմուզի նեղուցով նավերի անցնելու համար վճար գանձելու ծրագրեր չունի, սակայն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը մտադիր է գնահատել Թեհրանի գործողությունները, ոչ թե նրա հայտարարությունները։
«Իրանցիներն ասել են մեզ, որ չեն ծրագրում վճար գանձել Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար։ Բայց, կրկին, մենք կտեսնենք, թե ինչ գործողություններ կհետևեն», — ասել է Վենսը։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը հույս ունի, որ Հորմուզի նեղուցով Պարսից ծոցից նավթի և գազի մատակարարումների նախկին ծավալները կվերականգնվեն։ Վենսը նշել է, որ դա են ցանկանում նաև տարածաշրջանի երկրները։
«Մեր ակնկալիքն այն է, որ ծոցով կանցնի նույն ծավալի նավթ և գազ, ինչ եղել է մինչև հակամարտության սկիզբը», — հայտնել է ԱՄՆ փոխնախագահը։
Միևնույն ժամանակ, Վենսը հայտնել է, որ Իրանը և Պարսից ծոցի երկրները, առաջին հերթին Օմանը, վերջին օրերին քննարկում են նեղուցով անվտանգ նավարկության ապահովման հարցը։ Նա գլխավոր խնդիրներից մեկն անվանել է ականները, որոնք, ամերիկյան կողմի պնդմամբ, Իրանը տեղադրել է պատերազմի սկզբում։
«Մենք հիմա փաստացի մշակում ենք այն հարցը, թե ինչպես կազմակերպել նավերի տեղաշարժը, որպեսզի դրանք կարողանան անվտանգ անցնել։ Սա, իհարկե, ներառում է նաև ականազերծումը», — ասել է Վենսը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը նաև Իրանից պահանջում է երաշխիքներ, որ առևտրանավերը չեն ենթարկվի հարձակումների։
Վենսը նշել է, որ Իրանը լրջորեն տուժել է ԱՄՆ գործողության ընթացքում և շահագրգռված է հակամարտության ավարտով։ Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով՝ առայժմ պարզ չէ, թե արդյոք Թեհրանը պատրաստ է կատարել Վաշինգտոնի համար դիմակայությունը դադարեցնելուն անհրաժեշտ բոլոր պայմանները։
«Դա դեռ պետք է պարզել։ Բայց ես իսկապես կարծում եմ, որ վերջին մի քանի օրում մենք հասել ենք որոշակի առաջընթացի», — հայտնել է ԱՄՆ փոխնախագահը։

Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил в интервью телеканалу Fox News, что Иран заверил Вашингтон в отсутствии планов взимать плату за проход судов через Ормузский пролив, однако подчеркнул, что США намерены оценивать действия Тегерана, а не его заявления.
«Иранцы сказали нам, что не планируют взимать плату за проход через Ормузский пролив. Но, опять же, мы посмотрим, какие действия последуют», — сказал Вэнс.
По его словам, Вашингтон рассчитывает на восстановление через Ормузский пролив прежних объемов поставок нефти и газа из Персидского залива. Вэнс отметил, что этого хотят и страны региона.
«Наше ожидание заключается в том, что через залив будет проходить тот же объем нефти и газа, что и до начала конфликта», — заявил вице-президент США.
При этом Вэнс сообщил, что Иран и страны Персидского залива, прежде всего Оман, в последние дни обсуждают обеспечение безопасного судоходства через пролив. Одной из главных проблем он назвал мины, которые, по утверждению американской стороны, Иран установил в начале войны.
«Мы сейчас фактически прорабатываем вопрос о том, как организовать движение судов, чтобы они могли безопасно проходить. Это, конечно, включает и разминирование», — сказал Вэнс.
По его словам, США также добиваются от Ирана гарантий того, что коммерческие суда не будут подвергаться атакам.
Вэнс отметил, что Иран серьезно пострадал в ходе операции США и заинтересован в завершении конфликта. При этом, по его словам, пока неясно, готов ли Тегеран выполнить все условия, необходимые Вашингтону для прекращения противостояния.
«Это еще предстоит определить. Но я действительно считаю, что за последние несколько дней мы добились определенного прогресса», — заявил вице-президент США.