ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը Newsmax-ին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ Թրամփի վարչակազմը հաջորդ շաբաթ կհայտարարի Իրանի դեմ նոր միջոցների մասին, որոնք, նրա ասելով, երկրի տնտեսական մեկուսացումը կհասցնեն աննախադեպ մակարդակի։
«Մենք պատրաստվում ենք կիրառել պատմության մեջ աննախադեպ միջոցներ՝ մեկ երկրի տնտեսական մեկուսացման տեսանկյունից։ Դա տնտեսական մեկուսացման և Հորմուզի նեղուցի շարունակվող շրջափակման աննախադեպ համադրություն կլինի։
Մենք էպիկական ցասումից անցել ենք տնտեսական ցասումի։ Եվ նախագահի հրամանով մենք այդ մակարդակն էլ ավելի ենք բարձրացրել։ «Տնտեսական ցասումը» Թեհրանին զրկել է տասնյակ միլիարդավոր դոլարների եկամուտներից»,- հայտարարել է Բեսենթը։

Министр финансов США Скотт Бессент заявил изданию Newsmax, что администрация Трампа на следующей неделе объявит о новых мерах против Ирана, которые, по его словам, выведут экономическую изоляцию страны на беспрецедентный уровень.
«Мы собираемся применить невиданные за всю историю меры с точки зрения экономической изоляции одной страны. Это будет сочетание беспрецедентной экономической изоляции и продолжающейся блокады Ормузского пролива.
Мы перешли от эпической ярости к экономической ярости. И по приказу президента мы подняли этот уровень еще выше. „Экономическая ярость“ лишила Тегеран десятков миллиардов долларов дохода», — заявил Бессент.