Լիբանանի դատական իշխանությունները որոշում են կայացրել Սիրիային հանձնել երկրի տապալված նախագահ Բաշար Ասադի բանակի նախկին բարձրաստիճան սպային, որը մեղադրվում է սիրիական հակամարտության ընթացքում կատարված հանցագործությունների մեջ, հաղորդում է Associated Press-ը՝ հղում անելով Լիբանանի իշխանությունների հայտարարությանը։
Գեներալ-մայոր Ադիլ Իսսան կդառնա առաջին նախկին սիրիացի զինծառայողը, որին Լիբանանը Դամասկոսին կհանձնի 2024 թվականի վերջում Ասադի ռեժիմի անկումից հետո։ Ակնկալվում է, որ Սիրիայում նա կկանգնի դատարանի առաջ։ Կոնկրետ մեղադրանքները դեռևս պաշտոնապես չեն բացահայտվում։
Երեքշաբթի Լիբանանի Գլխավոր անվտանգության վարչության աշխատակիցները Իսսային հասցրել են սահմանային անցակետերից մեկը, որտեղ նրան պետք է հանձնեն սիրիական իշխանություններին։ Որոշումն ընդունվել է երկու երկրների միջև 1951 թվականի համաձայնագրի համաձայն, որը նախատեսում է հանցագործություններ կատարելու մեջ կասկածվողների արտահանձնում։
Իսսային ձերբակալել էին օգոստոսի 8-ին, այն բանից հետո, երբ նա եկել էր Բեյրութում Սիրիայի դեսպանատուն՝ փաստաթղթեր ձևակերպելու համար։ Դեսպանատան ներկայացուցիչները Լիբանանի դատախազությանը հայտնել էին, որ գեներալը հետախուզվում է սիրիական իշխանությունների կողմից։ Դրանից հետո նրան կալանքի տակ էին պահել Բեյրութի Արդարադատության պալատի շենքում։
Անցած շաբաթ Իսսային հարցաքննել էր Լիբանանի գլխավոր դատախազը Վճռաբեկ դատարանում՝ Ահմադ Ռամի Հաջը։ Քննությանը հետաքրքրում էին գեներալի կողմից ենթադրաբար կատարված հանցագործությունները սիրիական Դեյր-էզ-Զոր և Ռաքքա նահանգներում՝ 2011 թվականին սկսված պատերազմի ընթացքում։
Դատական պաշտոնյաների տվյալներով՝ Իսսան մերժել է բոլոր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ որպես զինվորական՝ պարզապես կատարել է հրամանները։
Ասադների դինաստիայի անկումից հետո, որը Սիրիայում իշխանության էր մոտ հինգ տասնամյակ, մի շարք նախկին զինծառայողներ և ուժային կառույցների աշխատակիցներ փախել են Լիբանան։ Նրանցից մի քանիսը մինչ այժմ այնտեղ են գտնվում։ Իսկ հենց Սիրիայում ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող նախկին ուժային գերատեսչությունների տասնյակ ներկայացուցիչներ արդեն ձերբակալվել են և կանգնել դատարանի առաջ։
Իսսայի հանձնումը տեղի է ունենում նախկին ռեժիմի ներկայացուցիչների դեմ լայնածավալ դատավարությունների ֆոնին։ Անցած շաբաթ սիրիական դատարանը հեռակա կարգով մահապատժի է դատապարտել Բաշար Ասադին և նրա կրտսեր եղբորը՝ Մահերին։ Նրանց զարմիկը՝ բրիգադի գեներալ Աթեֆ Նաջիբը, դարձել է նախկին ռեժիմի անվտանգության ծառայության ամենաբարձրաստիճան աշխատակիցը, որին Սիրիայում ձերբակալությունից հետո մահապատիժ է նշանակվել։ Ասադ եղբայրները ռեժիմի անկումից հետո փախել են Ռուսաստան։
Մեծ Բրիտանիայում տեղակայված Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնի տվյալներով՝ Իսսան հրամանատարել է սիրիական բանակի 17-րդ դիվիզիան, իսկ 2015 թվականին նշանակվել է Իրաքին սահմանակից Դեյր-էզ-Զորում ցամաքային զորքերի հրամանատար։ 2016 թվականի վերջին նա անցել է թոշակի։

Major General Adel Issa will be the first military officer to be handed over by Lebanon since Assad’s fall in late 2024. He is expected to stand trial in his home country. There were no immediate details on the alleged crimes. The decision comes days after a vote in parliament that made Lebanon the first Arab country to abolish the death penalty, a step that will become formal once it is published in the Lebanese Official Gazette.
The judicial officials said Issa is being handed over to Syria in accordance with a 1951 agreement between the countries that calls for handing over suspected criminals. On Tuesday afternoon, Issa was taken by members of Lebanon’s General Security Directorate, who will drive him to a border crossing and hand him over to Syrian authorities, two judicial and two security officials said.
Issa was detained on August 8 when he went to the Syrian embassy in Beirut for some paperwork. Embassy officials contacted Lebanon’s prosecutor’s office to tell them that Issa is wanted in Syria. He has been held at Beirut’s Palace of Justice detention center. Issa was questioned last week by judge Ahmad Rami Hajj, Lebanon’s public prosecutor at the Court of Cassation, over alleged crimes he had committed in Syria’s eastern province of Deir el-Zour and the northern province of Raqqa during Syria’s conflict that broke out in 2011.
The judicial officials said Issa denied all the charges against him, saying he was a military officer carrying out orders. Issa had fled to Lebanon by crossing illegally after Assad’s fall, the officials said. The Britain-based Syrian Observatory for Human Rights, a war monitor, said after commanding the Syrian army’s 17th Division, Issa was moved in 2015 to command ground forces in Deir el-Zour that borders Iraq, and that he retired in late 2016.
After Syrian fighters opposed to Assad marched into Damascus to end the Assad family’s five-decade rule in December 2024, a number of military and security officers fled to Lebanon, where some remain. Dozens of other former members of his security agencies accused of atrocities have been arrested and put on trial in Syria. Last week, a Syrian court sentenced Assad and his younger brother Maher to death in absentia while their maternal cousin, Brigadier General Atef Najib, became the most senior security official to be sentenced to death while in custody. The Assad brothers fled to Russia during the ouster.